بحران کرونا و خشک‌سالی ؛ نصف جمعیت افغانستان به دلیل خشک‌سالی با کمبود غذا مواجه هستند

0

کمیته بین‌المللی نجات در یک ارزیابی تازه می‌گوید که خشک‌سالی در کنار جنگ و ویروس کرونا در افغانستان میلیون‌ها افغان را آسیب زده و در حال حاضر حدود نیم جمعیت افغانستان با کمبود غذا مواجه است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  ناصر رضایی؛ معاون کمیته بین‌المللی نجات، امروز چهارشنبه، ۲۶ جوزا به صدای امریکا گفته است: «در این سروی ۴۸۴ خانواده در ۱۵۸ روستای ۱۵ ولسوالی ولایات هرات، بادغیس، هلمند، پکتیا و خوست شرکت کرده اند.»

معاون کمیته بین‌المللی نجات افزوده است که برخی از خانواده‌ها به دلیل وضعیت بد معیشتی ناشی از خشکسالی برای زنده ماندن به فروش اموال، کاهش وعده‌های غذایی و ازدواج زیرسن دختران شان رو آورده اند.

آقای رضایی گفته است: «۷۵ درصد پاسخ‌دهندگان از کاهش منابع آب نوشیدنی و زراعتی، افزایش منازعات محلی بر سر منابع آبی و تقریباً ۸۰ درصد از مبتلاشدن کودکان و خانواده‌های شان با بیماری‌های ناشی از کمبود آب صحی نوشیدنی خبر داده اند.»

به گفته او، خشک‌سالی، کرونا و جنگ در افغانستان وضعیت مردم را به « یک وضعیت اضطراری کامل» تبدیل کرده است.

معاون کمیته نجات همچنین گفته است که خشکسالی سبب کمبود محصولات زراعتی در کشور شده که این مساله، مصوونیت غذایی کتلۀ عظیمی از شهروندان افغان به ویژه زنان و کودکان را با تهدید جدی مواجه کرده است.

رضایی اضافه کرده است: «با توجه به معلوماتی که کلسترهای مختلف در حال جمع‌آوری استند، از جمله کلستر مصوونیت غذایی، به این نتیجه خواهیم رسید که نزدیک به نیم مردم افغانستان با مساله امنیت غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند.»

کمیتۀ بین‌المللی نجات بر رسیدگی به وضعیت مناطق آسیب‌دیده متمرکز است و برای خانواده‌های متاثر از عدم مصونیت غذایی، کمک نقدی می‌کند.

رییس این کمیته گفته که توزیع تخم‌های بذری مقاوم در برابر خشکسالی، آموزش مدیریت آب و حل منازعات در این زمینه از دیگر برنامه‌های این نهاد برای دهقانان و روستاییان افغان است.

این کمیته به حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی پیشنهاد می‌کند که نباید به دلیل جنگ، مسایل مربوط به خشکسالی نادیده گرفته شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید