آمریکا در دوراهی؛ خروج دائم یا بازگشت موقت

0

رونالد مولتری؛ معاون وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در بخش استخبارات و امنیت، روز جمعه (۲۱ جوزا) در نشستی با اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده بررسی گزینه بازگشت احتمالی به افغانستان را تایید کرده‌است.

در این نشست مایک والتس؛ عضو کنگره آمریکا و سرباز پیشین آمریکا در افغانستان، گفته‌است: «احتمال بسیار قوی وجود دارد که ما مجبور به برگشت شویم، (به این دلیل) که القاعده در حالت پیش‌روی طالبان، بار دیگر ظاهر شود و این‌که آن‌ها ایالات متحده امریکا را مورد حمله قرار خواهند داد».

معاون وزیر دفاع آمریکا گفته‌است که سازمان‌های استخباراتی فعالیت گروه‌های ترویستی و القاعده را زیر نظر دارند.

پیش‌تر نیز گزارش شده بود که آمریکا در حال بررسی گزینه حملات هوایی در صورت پیش‌روی طالبان به سوی کابل و سایر شهرهای افغانستان است.

این‌ در حالی است که فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده آمریکا (سنتکام) می‌گوید، روند خروج نیروهای این کشور از افغانستان تقریبا ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

واقعیت این است که ایالات متحده آمریکا هیچگاه تصور نمی کرد، پیامدهای خروج عجولانه و غیر مسئولانه نیروهایش از خاک افغانستان، به این سرعت خود را نشان دهد.

آن ها گمان می کردند در شرایط فعلی سیاسی و با توجه به روند مذاکرات نمایندگان دو طرف جنگ در دوحه و همچنین با توجه به امتیازات بی شماری که به طالبان داده اند، حداقل طرف طالبان تا خروج کامل نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان، خشونت ها را افزایش نداده و جنگ در همان سطحی که نیروهای خارجی در کشور استقرار نظامی داشتند، باقی خواهند ماند.

اما در واقع باید گفت، طالبان آمریکا را فریب دادند و آنطور هم که به نظر می رسد، اتاق فکر سیاسی گروه طالبان بدون برنامه نبوده است، آن ها در واقع هم مذاکره را بردند و هم در میدان نبرد در حال پیشروی هستند.

و طرفی که عملا قافیه را واگذار کرده نیروهای آمریکایی و همپیمانان نظامی آنان می باشد زیرا آنان در عمل، در حال بازگشت به خانه های خویش و ترک جنگ هستند که به زبان ساده تر می توان از آن به عقب نشینی و قبول شکست، یاد کرد.

و این واقعیتی است که هم اکنون جنرال های ایالات متحده آمریکا به آن پی برده اند، و شاید به همین دلیل هم باشد که گاهی از حمله هوایی بر علیه مواضع طالبان سخن به میان می آورند و گاهی گزینه بازگشت را مورد بررسی قرار می دهند.

علاوه بر این، دولت بایدن در مقابل مردم ایالات متحده آمریکا و سناتورهای مخالف خروج فوری از خاک کشور افغانستان نیز باید پاسخگو باشد، زیرا آنان به خوبی می دانند که با قدرت گرفتن طالبان در خاک افغانستان، زمینه برای گسترش فعالیت گروه های افراطی و تروریستی مانند القاعده در منطقه خاور میانه، مساعد می شود و این خود به منزله کابوس برای مردم آمریکا به شمار می آید، زیرا بیش از دو دهه است که رسانه های آمریکا با تمام قدرت مردم آن کشور را از گروه های تروریستی مانند القاعده، داعش و… ترسانده است و سیاستمداران آنان نیز به آنان این قول را داده که تهدیدات این گروه ها را از بین خواهند برد.

اما اکنون تمام مردم آمریکا نظاره گر عدم تحقق این وعده ها هستند زیرا طالبان در حال پیشروی در مناطق مختلف کشور افغانستان هستند و سران القاعده و دیگر گروه های تروریستی، با آنان ارتباط و همکاری مداوم و پیوسته دارند، بنابراین رشد و موفقیت طالبان در منطقه دقیقا مساوی با رشد و موفقیت القاعده در منطقه است و این درست بر خلاف آن چیزی است که مردم آمریکا بیش از دو دهه برای آن قربانی دادند و متحمل میلیاردها دلار هزینه شدند.

از سوی دیگر اما بازگشت مجدد نیروهای آمریکایی به خاک افغانستان علاوه بر هزینه های زیادی که به آنان تحمیل می کند، به نحوی پیام آور شکست جنگ پیشین و آغاز جنگی نو در منطقه خواهد بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید