وزارت صحت عامه : ایران ۲ هزار کپسول اکسیژن به هرات ارسال می‌کند

0

 معاون اداره صحت عامه هرات گفت: با آغاز موج سوم کرونا و افزایش بیماران مبتلا به این بیماری هرات نیاز شدید به اکسیژن دارد و با رایزنی با مسوولان بهداشت در خراسان قرار است اکسیژن مورد نیاز هرات تامین شود.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ پس از آنکه موج سوم کرونا در افغانستان آغاز شد آمار مبتلایان به این بیماری نیز افزایش یافت و مسوولان وزارت بهداشت و ادارات مربوطه تصمیم به ایجاد حالت اضطرار گرفته و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی در افغانستان را تعطیل کردند.

اما در این میان به دلیل افزایش تعداد بیماران وخیم در بیمارستان‌های مخصوص کرونا نبود اکسیژن کافی کار را برای درمان بیماران مشکل ساخته است، در هرات با وجود اینکه ۲ کارخانه تولید اکسیژن فعالیت دارند اما به دلیل واژگون شدن پایه برق وارداتی ایران به دلیل انفجاری که از سوی طالبان صورت گرفته بود فعالیت‌های آن برای چند روزی متوقف شد که نگرانی‌های مسوولان اداره بهداشت را در پی داشت، اما به تازگی پس از رایزنی‌های اداره بهداشت با مسوولان بهداشت در خراسان قرار است اکسیژن کافی به هرات ارسال شود.

به گزارش خبرگزاری شفقناافغانستان به نقل از فارس؛ محمد آصف کبیر معاون اداره صحت عامه هرات می گوید: با افزایش بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان‌های مخصوص کرونا بستری شده‌اند نبود اکسیژن کافی در هرات نگرانی‌های زیادی را پدید آورده بود اما با صحبت با مسوولان اداره بهداشت خراسان رضوی این معضل به زودی حل خواهد شد.

وی افزود: قرار است ۲ هزار کپسول اکسیژن از ولایت خراسان رضوی امروز شنبه به هرات برسد که تمامی نیازهای بیماران را در کنار تولید اکسیژن در شهرک صنعتی هرات رفع خواهد ساخت.

از سوی دیگر مسوولان محلی هرات تاکید دارند که برای جلوگیری از افزایش آمار بیماران مبتلا به کرونا تصمیم به تعطیلی نهادهای دولتی و خصوصی گرفته‌اند که این خود بیانگر وضعیت وخیم هرات است و شهروندان باید از آن پیروی کنند.

نوراحمد حیدری معاون اداره صحت عامه هرات در این مورد گفت: با افزایش آمار بیماران کرونایی در هرات بر اساس تصمیم اداره بهداشت و متخصصین در این ولایت برای کاهش بحران کرونا در موج سوم از امروز شنبه تا دو هفته دیگر هرات به قرنطینه می‌رود و تمامی مدارس، مراکز آموزشی، تالارها، سوناها، دانشگاه‌ها و مراکز پرتجمع در هرات مسدود می‌شود و شهروندان باید از این روند پیروی کنند.

وی تاکید کرد که شهروندان هراتی باید برای حفاظت از جان خود در دوران قرنطینه در هرات نکات بهداشتی را رعایت کنند و در مناطق تجمع حضور نیابند در غیر آن با افزایش بیماران ممکن است امکانات موجود برای درمان آنها کافی نباشد.

ناصر نیکنام معاون فرماندهی پلیس هرات در این مورد گفت: براساس تصمیم اداره محلی هرات مبنی بر مسدود شدن مراکز مختلف در این ولایت، نیروهای امنیتی از این مناطق نظارت خواهند داشت و با متخلفین برخورد خواهد شد.

گفتنی است که ولایت هرات به تازگی به نطقه اوج بحران کرونا رسیده است و در این ولایت تنها دو مرکز درمانی پذیرای بیماران مبتلا به کرونا است، مسوولان اداره بهداشت هشدار می‌دهند که اگر شهروندان نکات بهداشتی را رعایت نکنند ممکن است آمار بیماران کرونایی هر روز افزایش یابد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید