پوتین : روابط روسیه و آمریکا به پایین‌ترین سطح رسیده است

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

رئیس جمهوری روسیه ضمن تکذیب گزارش های حاکی از فروش سیستم پیشرفته فناوری ماهواره به ایران، روابط میان کشورش و آمریکا را در پایین ترین سطح خود برشمرد. این در حالی است که جوبایدن؛ رییس جمهوری آمریکا به تازگی در آغاز اولین سفر خارجی‌اش هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری این کشور در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ان بی سی» آمریکا که گزیده هایی از آن بامداد امروز (شنبه) منتشر شده، اذعان کرد که روابط میان دو کشور طی سال های اخیر به پایین ترین سطح خود رسیده است.

پوتین در این مصاحبه و در پاسخ به پرسشی در مورد این که «جو بایدن»، رئیس جمهوری آمریکا وی را قاتل توصیف کرده نیز، ضمن تاکید بر این که ده ها اتهام از این قبیل را شنیده، اظهار داشت: همواره در راستای منافع ملت و کشور روسیه کار کردم و برچسب های مختلف نیز به هیچ وجه مسئله ای نیست که به دلیل آن احساس نگرانی بکنم.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه نیز «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری پیشین آمریکا را یک شخصیت فوق العاده و با استعداد خوانده با این حال تاکید کرد که بایدن با وی تفاوت اساسی دارد و یک سیاستمدار حرفه ای است جایی که تقریبا همه زندگی بزرگسالی خود در زمینه سیاست فعالیت کرده و به همین دلیل نیز انتظار نمی رود که تدابیر بی محابا و احساسی اتخاذ کند.

پوتین که قرار است چهارشنبه آینده در شهر ژنو در جنوب غرب سوئیس با همتای آمریکایی خود دیدار کند، در بخش دیگری از مصاحبه با ان بی سی همچنین گزارش های حاکی از تصمیم روسیه برای فروش فناوری ماهواره به ایران را تکذیب کرده و آن را مزخرف خواند.

رئیس جمهوری روسیه در این باره تصریح کرد: برای همکاری با ایران از جمله همکاری نظامی و فنی، برنامه هایی داریم با این حال این (گزارش ها) تنها اخبار جعلی هستند؛ چیزی درباره آن نمی دانم؛ شاید آنهایی که درباره این مسئله صحبت می کنند، بیشتر بدانند؛ این مزخرف و پلیدی است.

این در حالی است که پیشتر روزنامه «واشنگتن پست» آمریکا در گزارشی مدعی شده بود که روسیه قصد دارد ظرف چند ماه آینده، به ایران سیستم پیشرفته فناوری ماهواره مجهز به یک دوربین بسیار پیشرفته با کیفیت عالی تحویل دهد و این سیستم نیز به نیروهای ایرانی این امکان را می دهد که اهداف نظامی را در سراسر خاور میانه از جمله کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس،ا سرزمین های اشغالی و همه پایگاه های نظامی آمریکا در خاک عراق را رصد کنند و زیر نظر بگیرند.

لازم به ذکر است که پیشتر کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) اعلام کرده بود که پوتین و بایدن در نخستین دیدار خود از زمان روی کار آمدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا، وضعیت و چشم اندازهای روابط میان دو کشور، مسائل مربوط به ثبات راهبردی و همچنین مهم ترین پرونده های منطقه ای و بین المللی از جمله همکاری دو جانبه در مبارزه با پاندمی نسل جدید ویروس کرونا (کووید-۱۹) را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید