سازمان ملل تیرباران کارمندان یک موسسه ماین‌پاکی در بغلان را تکان‌دهنده خواند

0

معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تیرباران کارمندان یک موسسه ماین‌پاکی در ولایت بغلان را تکان‌دهنده خوانده و آن را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ یوناما،‌ امروز پنجشنبه (۲۰ جوزا) در خبرنامه‌ای گفته:”سازمان ملل متحد در افغانستان حمله تکان دهنده بر بشردوستان موسسه هلوترست را که برای محافظت از همه مردم در برابر تهدیدهای جدی ناشی از مین‌ها مصروف است، محکوم می‌کند”.

در اعلامیه آمده:” تمام طرف‌های درگیر مسئولیت اساسی دارند که از بشردوستان در مناطق تحت کنترل خود محافظت کنند. با این حال روشن است که گروپ‌ها و افراد خاصی در صفوف آنها عمدا آنها را هدف قرار می‌دهند”.

اعلامیه افزوده:”تمام احزاب که خواستار صلح برای مردم افغانستان هستند باید برای حمایت از ادعاهای خود اقدامات جدی را نشان دهند و جنایات وحشتناکی را که ما در بغلان افغانستان شاهد ان بوده ایم پایان دهند”.

وزارت امور داخله کشور،‌ روز گفت که طالبان مسلح بیش از ۳۰ کارمند یک ماین پاکی را در ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان تیر باران کرده‌اند.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله گفت:” حوالی ساعت ۱۰ شب سه‌شنبه (۱۸ جوزا) طالبان تروریست وارد كمپ ماين‌پاكی شده بالای ماین‌پاکان تيراندازی نمودند.”

آقای آرین افزود که بر بنیاد گزارش‌ها در این رویداد به تعداد ۱۰ کارمند ماین پاکی شهيد و ۱۴ تن دیگر شان زخمی شده‌اند. این رویداد در ساحه دروازه‌كن شيخ جلال ولسوالی بغلان مركزي رخ داده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته است که حمله بر کارمندان مؤسسه ماین پاکی در بغلان مرکزی ولایت بغلان ربطی به این گروه ندارد.

در همین حال جیمز کووان، رییس اجرایی موسسه ماین پاکی هلوتراست گفته که حمله به کمپ آنان یک قتل عمد بوده است. او گفته:” گروهی از مردان مسلح به اردوگاه ما آمدند و “افراد هزاره را جدا کرده و به قتل رساندند. ما انتظار چنین چیزی را نداشتیم.”

رییس اجرایی موسسه ماین پاکی هلوتراست افزوده:” حمله ساعت ۹:۵۰ شب سه‌شنبه به وقت محل رخ داد. مهاجمین داخل کمپ هلو ترست در ولایت بغلان شدند. ۱۱۰ کارگر در داخل کمپ بودند و مهاجمین می‌خواستند کارمندان شیعه، عمدتاً هزاره، را جدا کنند. اعضای کمپ نام آنان را ندادند و مهاجمین به داخل اتاق خواب تک تک افراد شده می‌خواستند کارمندان پنهان شده را بکشند. آنان ۱۰ تن را کشتند و ۱۶ تن دیگر را زخمی کردند.”

در کلیپی که پولیس بغلان نشر کرده، نیز یکی از نجات یافتگان این حمله گفته که افراد مسلح پیش از تیراندازی از آنها پرسیدند که کسی از آنها از قوم هزاره است.

هرچند گروه داعش مسوولیت این حمله را به دوش گرفته است، حکومت افغانستان گروه طالبان را مسوول آن می‌داند.
این جنایت تنها چند روز پس از آغاز کمپاین “نسل‌کشی هزاره را متوقف کنید”، رخ می‌دهد. پس از افزایش حملات انفجاری و انتحاری در غرب شهر کابل که بیشتر مردم شیعه و هزاره را در خود جای داده، کمپاین گسترده‌ای علیه این جنایات در صفحات اجتماعی راه اندازی شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید