سازمان همکاری‌ اسلامی: با خروج قوای خارجی ادامه جنگ در افغانستان، مسلمان‌کشی است

0

سازمان همکاری‌ اسلامی (OIC) گفته‌است که با آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان طالبان بهانه‌ای برای ادامه جنگ ندارند. این سازمان ادامه جنگ از سوی طالبان را خلاف موازین اسلامی عنوان کرده و گفته‌است که تداوم جنگ در چنین شرایطی، مسلمان‌کشی است.

وزارت ارشاد، حج و اوقاف، امروز پنج‌شنبه، ۲۰ جوزا در اعلامیه‌ای گفته‌است که این سازمان از موقف دینی، سازگار و معتدل دولت افغانستان در زمینه صلح اعلام حمایت کرده و گفته‌است که موضع دولت افغانستان در قبال صلح، به‌ ویژه تأمین آتش‌بس فوری و تعیین زعیم از طریق تمثیل اراده آزاد مردم، مورد قبول تمامی کشورهای اسلامی است.

یوسف بن احمد العثیمین؛ دبیر کل سازمان همکاری‌ اسلامی از افزایش خشونت و حملات طالبان در نقاط مختلف کشور ابراز نگرانی کرده و گفته‌است که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است و نیاز است از طریق تبلیغ و پیام‌رسانی به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نیست؛ بلکه آیین وحدت و همگرایی است.

یوسف بن احمد العثیمین ‌نقش علمای دین در راستای مهار جنگ را ارزنده خوانده و گفته‌است که علما در جوامع اسلامی نه ‌تنها از نگاه دینی؛ بلکه از منظر سیاسی نیز از جایگاه مهمی برخوردار اند.

محمدقاسم حلیمی؛ وزیر ارشاد، حج و اوقاف هم که در راس یک هیات به عربستان سفر کرده، در دیدار با دبیر کل سازمان همکاری‌ اسلامی گفته‌است که جنگ افغانستان از دیدگاه دین اسلام و براساس فتوای علمای مسلمان، نامشروع است.

وزیر حج و اوقاف افزوده‌است که مردم و دولت افغانستان از هیچ نوع قربانی برای رسیدن به صلح پایدار که اراده مردم افغانستان در آن نقش اساسی داشته باشد، دریغ نکرده و مذاکره پیرامون حل معضل فعلی و رسیدن به صلح پایدار است.

در همین حال، قرار است عالمان دینی افغانستان و پاکستان، امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ جوزا) در یک گردهمایی در شهر مکه عربستان سعودی روی روند صلح افغانستان گفتگو کنند.

وزارت ارشاد، حج و اوقاف می‌گوید که بعد از تلاش دوساله در زمینه برگزاری نشست علمای پاکستان و افغانستان درباره صلح، این نشست قرار است امروز در مکه مکرمه به میزبانی عربستان سعودی برگزار شود.

به گفته مسئولان وزارت حج و اوقاف، این گردهمایی به صورت آنلاین برگزار می‌شود و تنها تعداد محدودی از اشتراک‌کنندگان حضوری شرکت خواهند کرد.

محمد قاسم حلیمی؛ وزیر حج و اوقاف گفته‌است «در کنفرانسی که ما امروز دایر می‌کنیم دو خواسته ما که از ۲۰ سال به این‌سو داریم بسیار واضح است: این‌که جنگ و نزاع میان مسلمانان ناروا است، قتل مسلمان ناروا است، بیایید که مشکلات خود را از طریق گفتگو حل کنیم. این درخواست ما از تمام مسلمانان است و همچنین از علمای پاکستان.»

با این حال، قرار است عالمان دینی پاکستان در ارتباط به جنگ افغانستان برای اولین بار نظر خود را در چنین اجلاسی اعلام کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید