نشست عالمان دینی افغانستان و پاکستان امروز در مکه ؛ گفگتو روی روند صلح افغانستان

0

قرار است عالمان دینی افغانستان و پاکستان، امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ جوزا) در یک گردهمایی در شهر مکه عربستان سعودی روی روند صلح افغانستان گفتگو کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  وزارت ارشاد، حج و اوقاف می‌گوید که بعد از تلاش دوساله در زمینه برگزاری نشست علمای پاکستان و افغانستان درباره صلح، این نشست قرار است امروز در مکه مکرمه به میزبانی عربستان سعودی برگزار شود.

به گفته مسئولان وزارت حج و اوقاف، این گردهمایی به صورت آنلاین برگزار می‌شود و تنها تعداد محدودی از اشتراک‌کنندگان حضوری شرکت خواهند کرد.

محمد قاسم حلیمی؛ وزیر حج و اوقاف گفته‌است که این اجلاس با همکاری سازمان رابطه جهان اسلام برگزار می‌شود.

وزیر حج و اوقاف به رادیو آزادی گفته‌است: «در کنفرانسی که ما امروز دایر می‌کنیم دو خواسته ما که از ۲۰ سال به این‌سو داریم بسیار واضح است: این‌که جنگ و نزاع میان مسلمانان ناروا است، قتل مسلمان ناروا است، بیایید که مشکلات خود را از طریق گفتگو حل کنیم. این درخواست ما از تمام مسلمانان است و همچنین از علمای پاکستان.»

پیش از این هم شماری از عالمان دینی فلسطین، اردن، ترکیه، عراق و لبنان در نشستی مجازی که به تاریخ چهارم جوزا برگزار شد، جنگ طالبان در افغانستان را حرام دانستند.

در اجلاس سال گذشته سازمان همکاری اسلامی نیز این جنگ ناروا خوانده شد و شیخ عکرمه صبری؛ امام مسجد بیت‌المقدس، امامان حرمین مکه و مدینه و همچنین امامان بنگلادیش و شماری دیگر از کشورهای اسلامی در برابر جنگ افغانستان مخالفت نشان دادند.

ولی قرار است عالمان دینی پاکستان در ارتباط به جنگ افغانستان برای اولین بار نظر خود را در چنین اجلاسی اعلام کنند. عالمان دینی در پاکستان تاکنون در برابر جنگ افغانستان به گونه آشکار اعلام مخالفت نکرده‌اند.

با این حال، وزیر حج و اوقاف گفته‌است که در گذشته برخی عالمان پاکستانی حضور نیروهای خارجی در افغانستان را بهانه می‌گرفتند.

او افزوده‌است: « یک ونیم سال قبل ما نشستی با علمای پاکستان در اسلام‌آباد داشتیم. آن‌ها به ما می‌گفتند که حضور نیروهای خارجی یک مشکل است و در صورتی که آن‌ها نباشند کدام بهانه دیگر باقی نمی‌ماند. امروز روزی است که این بهانه از بین رفته‌است و هیچ نوع مانعی وجود ندارد. پس ما از آن‌ها توقع داریم که آن‌ها بالای طالبانی که شاگردان ایشان اند یا زیر تاثیر و نفوذ ایشان قرار دارند فشار وارد کنند و آن‌ها را به راه اسلام، شکوفایی و صلح بیاورند.»

وزیر حج و اوقاف ابراز امیدواری کرده‌است که در این نشست تصمیم مؤثری گرفته شود؛‌ ولی سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در این زمینه گفته‌است:«در این رابطه ما معلومات نداریم و نه خبر داریم که این‌ها چه کسانی اند، چه می‌گویند و چه می‌کنند.»

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید