وزارت امور خارجه : محموله ۷۰۰ هزار دوزی واکسین کرونا امروز از چین به افغانستان می‌رسد

0

وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا امروز (پنجشنبه ۲۰ جوزا) از چین به کابل خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وزارت امور خارجه گفته که محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه با آقای وانگ یو سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل در مورد گسترش روابط دوجانبه، آخرین تحولات صلح و هکاری‌های صحی در عرصه مبارزه با کووید ۱۹ صحبت کرد.

وزیر امور خارجه ازحمایت‌های چین در دو دهه پسین، همکاری‌های صحی به خصوص هفتصد هزار بسته واکسین کووید که قرار است روز پنج شنبه به کابل مواصلت نماید و محموله تجهیزات طبی به هدف مبارزه علیه کووید ۱۹ که در جریان جلسه شش جانبه وزرای خارجه افغانستان، چین و کشورهای حوزۀ جنوب آسیا روی آن توافق به عمل آمده بود و روز جمعه به کابل مواصلت خواهد ورزید، قدردانی نمود.

وزیر امور خارجه کشور از همکاری‌های صحی چین با افغانستان ستایش نموده، این مساعدت‌ها را در شرایط دشوار مبارزه علیه کووید ۱۹ حیاتی خواند.

در ادامه آقای اتمر در مورد فصل نو روابط افغانستان با جهان پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از کشور، آخرین تحولات در مذاکرات صلح، اجماع منطقه‌یی و نقش آن در موفقیت روند صلح صحبت کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اهمیت نشست سه‌جانبهٔ اخیر افغانستان، چین و پاکستان از صحبت‌های وزیر امور خارجه چین در جریان آن نشست قدردانی نموده حمایت چین را از روند صلح حیاتی دانست.

سفیر چین ضمن ارائه معلومات در مورد تصامیم دولت متبوع‌اش برای گسترش کمک‌های صحی و تقویت روابط میان دو کشور، به وزیر امور خارجه کشور دعوتنامه وزیر امور خارجه کشورش را به هدف اشتراک در نشست مجازی که به میزبانی چین در مورد ابتکار جاده و راه به تاریخ ۲۳ ماه جاری میلادی برگزار میشود تقدیم نمود.

وزیر امور خارجه کشور ضمن قدردانی از دعوت همتای چینی‌اش، از اشتراک خویش درآن نشست به سفیر چین اطمینان داد.

وزارت امور خارجه در حالی از رسیدن یک محموله واکسین کرونا که از طرف دولت چین به افغانستان اهداء شده خبر می‌دهد که موج جدید ویروس کرونا در افغانستان در حال افزایش است و وزارت صحت عامه گفته که مردم افغانستان ۴ هفته بحرانی را پیش رو دارند.

گفتنی است که اولین محموله واکسین کرونا که حاوی ۵۰۰ هزار دوز بود، نزدیک به ۵ ماه پیش از طرف هند به افغانستان اهداء گردید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید