امریکا در صورت خطر سقوط کابل گزینه حملات هوایی را بررسی می‌کند

0

رسانه‌های امریکایی گزارش دادند در صورتی که کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان در خطر سقوط قرار گیرد، امریکا ممکن است از نیروهای افغان حمایت هوایی کند. این گزینه زیر بررسی است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  روزنامه نیویارک‌تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده‌است که هنوز هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده‌است.

این مقام‌ها که نام‌شان فاش نشده گفته اند در شرایط فوق العاده بحرانی، مانند خطر سقوط یا محاصره پایتخت افغانستان است به طوری که جان شهروندان یا کارمندان سفارت امریکا و متحدان این کشور در خطر باشد، گزینه مورد بررسی مداخله جنگنده‌ها یا هواپیماهای بدون سرنشین نظامی امریکا است.

در این گزارش آمده است: «امریکا کلیه پایگاه‌های هوایی در افغانستان را تا ماه آینده خالی خواهد کرد، و هرگونه حمله هوایی به احتمال زیاد باید از پایگاه‌ها در خلیج فارس انجام شود.» ادامه چنین حملاتی در درازمدت سخت عنوان شده‌است.

به نوشته نیویارک‌تایمز بحث‌ها برای ادامه حمایت هوایی از ارتش افغانستان نشانگر شدت نگرانی در واشنگتن درباره توانایی نیروهای افغان برای دفع حملات طالبان و حفظ کنترل کابل و سایر مراکز جمعیتی است.

بسیاری ابراز نگرانی کرده اند که با خروج امریکا، دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور به سرعت مغلوب طالبان خواهند شد.

مقام‌های حکومت افغانستان و برخی از مسئولان امریکایی این نگرانی را رد می کنند.

با آغاز روند خروج نیروهای امریکایی از اول ماه می حملات طالبان به شدت افزایش یافته است.

طی روزهای اخیر چندین ولسوالی در ولایت‌های مختلف کشور به دست طالبان، سقوط کرده‌است. دولت اما می‌گوید از این ولسوالی‌ها «عقب‌نشینی تاکتیکی» کرده و به زودی عملیات بازپس‌گیری این مناطق شروع خواهد شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید