دیدار و گفتگوی سرور دانش با الیسون بلیک سفیر بریتانیا ؛ طالبان به آسانی تن به صلح نمی‌دهند

0

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری کشور می‌گوید که گروه طالبان با افزایش خشونت‌ها و حملات علیه مردم افغانستان، نشان داد که به آسانی تن به صلح نمی‌دهد و لازم است که همکاران بین‌المللی بر طالبان و حامیان آنان فشار بیشتر وارد کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  آقای دانش، امروز سه‌شنبه (۱۸ جوزا) با خانم الیسون بلیک سفیر بریتانیا مقیم کابل، دیدار و در موارد مختلف گفتگو کرد.

خانم الیسون بلیک در این دیدارش تاکید کرد که دولت بریتانیا و کشورهای همکار، به حمایت و کمک‌هایش از دولت و مردم افغانستان و حفاظت از ارزش‌ها و دستاوردهای دو دهه اخیر در افغانستان، ادامه خواهند داد.

آقای دانش نیز با اشاره به تلاش‌ها در پروسه صلح و تداوم خشونت ها و حملات تروریستی در افغانستان بیان داشت” گروه طالبان با افزایش خشونت‌ها و حملات علیه مردم افغانستان، نشان داد که به آسانی تن به صلح نمی دهد و لازم است که همکاران بین المللی باید بر طالبان و حامیان آنان فشار بیشتر وارد کنند تا آنان وارد یک گفتگوی معنا دار در پروسه صلح شوند و این پروسه به ناکامی منجر نگردد.”

وی بر حمایت از ارزش هایی چون دموکراسی، حقوق زنان، کودکان، اقلیت ها و دستاوردهای مشترک افغانستان و جامعه بین‌المللی در کنار فرایند گفتگوهای صلح، تأکید کرد.

آقای دانش همچنین به کشتار مردم افغانستان به خصوص کشتار هدفمند هزاره‌ها در طول سالیان اخیر مخصوصا فاجعه مکتب سید الشهدا در غرب کابل اشاره کرد و در کنار توجه نهادهای عدلی و قضایی کشور بر توجه جدی مراجع بین‌المللی به این موضوع، تأکید کرد.

وی افزود که کشتار تمام افراد ملکی و بیگناه افغانستان مطابق قواعد و قوانین داخلی و بین‌المللی محکوم است ولی کشتار مردم هزاره بعنوان یک گروه قومی و مذهبی چند سالی است که به طور هدفمند صورت می‌گیرد و انتظار داریم که دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی حامی حقوق بشر از لحاظ حقوقی و سیاسی این جنایات را محکوم کنند و در راستای حقیقت یابی موضوع همکاری نمایند.

خانم الیسون بلیک سفیر بریتانیا مقیم کابل نیز در صحبت های خود بر توقف خشونت‌ها بر علیه افراد ملکی تأکید کرد و تصریح کرد که دولت و کشورهای متحد بریتانیا از یک جمهوریت متحد در افغانستان حمایت جدی می‌کند.

وی گفت”هر گروهی بخواهد که با زور نظامی بر افغانستان مسلط شود، هرگز مورد شناسایی ما قرار نخواهد گرفت و با چنین گروه هایی همکاری نخواهیم کرد.”

وی در خصوص خشونت علیه افراد ملکی مخصوصا کشتار هدفمند هزاره ها در افغانستان تأکید کرد که این موضوع در کنار نهادهای عدلی و قضایی افغانستان از طریق نهادها و محاکم بین المللی مطابق قوانین و قواعد بین المللی باید بررسی، مستند سازی و حقیقت یابی شود.

معاون دوم ریاست جمهوری در حالی خواهان افزایش فشارها بر طالبان شده که طالبان مسلح همزمان با آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حملات شان را علیه افغان‌ها افزایش داده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید