سقوط پیاپی ولسوالی ها؛ مقصر کیست؟

0

یک عضو شورای ولایتی فاریاب تایید کرد که ولسوالی دولت‌آباد این ولایت به دست طالبان مسلح سقوط کرده است.

آقای سعیدی بیان داشت:” از تلفات به دلیل قطع بودن آنتن شبکه‌های مخابراتی معلومات دقیق نداریم؛ اما یک تعداد سربازان ارتش اسیر طالبان شده و تعداد هم به سوی اندخوی فرار کرده‌ اند”.

او افزود:”ولسوالی قیصار هم به جز قرارگاه کندک به دست طالبان سقوط کرده است”.

این عضو شورای ولایتی فاریاب تاکید کرد که اگر نیروهای امنیتی و دفاعی، کنترول ولسوالی دولت‌آباد را دوباره به دست نگیرند،‌ به زودی ولسوالی‌های شیرین تگاب و جمعه‌بازار هم با تهدیدهای جدی امنیتی روبرو خواهند شد.

ولسوالی دولت‌آباد از ماه‌ها به این سو، تحت تهدید بلند امنیتی قرار داشت و طالبان از حدود یک هفته‌ پیش به این طرف حملات‌شان را در دولت‌آباد شدت بخشیده بودند.

این در حالی است که دو روز پیش،‌ طالبان مسلح به ولسوالی قیصار ولایت فاریاب حمله کرده و کنترول بخش‌هایی از این ولسوالی را به دست گرفتند.

در جریان حمله‌ طالبان بر ولسوالی قیصار، سیف‌الرحمان دهزاد، فرمانده پولیس این ولسوالی با تعدادی از سربازان پولیس به دست طالبان کشته شدند و طالبان تعداد زیاد دیگر این سربازان را هم اسیر گرفتند. جنگ‌جویان این گروه همچنین با انفجار یک موتر بمب‌گذاری‌شده در داخل فرماندهی پولیس قیصار، ساختمان این ولسوالی را منهدم کردند.

بر اساس گزارش‌ها،‌ ولسوالی دولت‌یار یازدهمین ولسوالی است که از زمان آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ماه می، به دست طالبان سقوط می‌کند. در جریان این مدت، ولسوالی‌های نرخ و جلریز در میدان‌وردک، برکه در بغلان، دولت‌شاه در لغمان، گیزاب در ارزگان، ده‌یک در غزنی، شینکی در زابل، دوآب و مندول در نورستان و قیصار در فاریاب به دست طالبان سقوط کرده است.

اما طالبان ادعا دارند که علاوه بر این، ولسوالی‌های چرخ ولایت لوگر، فارسی ولایت هرات و شینکی ولایت زابل را نیز تصرف کرده‌اند.

همچنین بنا به گفته برخی از مسئولان حکومتی، تنها در ۲۴ ساعت، بر اثر درگیری های مسلح میان نیروهای دولتی و طالبان ۱۵۷ نیروی افغان جان خود را از دست داده اند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست روز دوشنبه (۱۷ جوزا) گفت که وضعیت امنیتی افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر شکننده و پرچالش‌تر گردیده‌است.
به گفته او، لشکر کشی و تهاجم طالبان بر مراکز امنیتی ولسوالی‌ها و شهرهای کشور موجب افزایش تلفات انسانی و بی‌جا شدن شهروندان گردیده‌است.
آقای رحمانی بیان داشت: “طالبان و سایر گروه‌های تروریستی با گسترش دامنه خشونت‌های بی‌هدف می‌خواهند به مردم افغانستان نشان دهند که آنها می‌توانند دست به هرنوع خشونت بر علیه هر طبقه‌ای از جامعه بزنند و هیچ ارزش انسانی و اسلامی مانع آنان شده نمی‌توانند.”

رییس مجلس همچنین ضمن محکوم نمودن این حملات تروریستی از حکومت به ویژه سکتورهای امنیتی خواست که در پالیسی‌های امنیتی تغییر آورده و بااستفاده معقول از ظرفیت‌های کدری در مدیریت جنگی تغییرات مثبت را وارد کنند.
او به کمیسیونهای دفاعی و امنیت داخلی مجلس نیز وظیفه داد، تا در این مورد مسوولین سکتورهای امنیتی را بخواهند و مورد استجواب قرار دهند.
با این وجود، برخی نمایندگان بدخشان، غور، فاریاب، هلمند و بادغیس به شدت از افرایش نا امنی‌ها انتقاد کردند.
آنان تاکید کردند که با وجود مراجعه مکرر به مسوولان نهادهای امنیتی در کابل و وعده آنان به منظور جلوگیری از رویدادهای ناگوار امنیتی، هیچ وعده خود را عملی نکرده‌اند.

این در حالی است که هنوز نیروهای خارجی به صورت کامل خاک کشور را ترک نکرده اند و مذاکرات صلح میان طالبان و هیئت نمایندگان دولت در دوحه قطر ادامه دارد.

اما نکته اساسی اینجاست که می توان گفت، اقدام ایالات متحده آمریکا در خروج نیروهایش از خاک افغانستان و تحویل پایگاه های نظامی از جمله پایگاه بگرام به نیروهای افغان، بدون اتخاذ تدابیر لازم در جهت کاسته شدن خشونت ها و ایجاد آتش بس، به نوعی به معنای نشان دادن چراغ سبز به طالبان در جهت افزایش خشونت ها در کشور می باشد.

بنابراین نباید نقش نیروهای خارجی و مخصوصا ایالات متحده آمریکا را در افزایش چشمگیر خشونت ها در دو ماه اخیر نادیده گرفت.

از سوی دیگر اما ضعف و بی کفایتی مسئولان نظامی و امنیتی کشور که تحت امر رییس جمهور می باشند، مزید بر علت شده و به همین دلیل نمایندگان مجلس خواستار تغییرات بنیادین در نظام امنیتی کشور می باشند.

به هر صورت، سقوط پیاپی ولسوالی ها و پایگاه های نظامی در سراسر کشور دارای یک پیام روشن است و آن هم این که طالبان هرگز به دنبال صلح نبوده و نخواهند بود، و اکنون که دم از صلح میزنند، بیشتر از هر زمان دیگری جنگ طلب و تشنه خون مردم هستند، لذا باید همانطور که رییس مجلس هم تاکید کرد، در ساختار نیروهای امنیتی و سکتور امنیتی، از حیث پالیسی تغییرات لازم بوجود آمده و از ظرفیت های آن به نحو معقول در جهت مقابله با تهدیدات دشمن استفاده شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید