رسوایی جنسی در پولیس افغانستان

0

سفارت امریکا در کابل در واکنش به یافته‌های بی‌بی‌سی در مورد اتهام‌های گسترده آزار و تجاوز جنسی در پولیس افغانستان از مقام‌های افغان خواسته که فورا در این مورد تحقیق کند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ در بیانیه سفارت امریکا که به بی‌بی‌سی فرستاده شده، این اتهام‌ها تکان‌دهنده خوانده شده است.

راس ویلسون، کاردار سفارت امریکا نیز یافته‌ها در مورد آزار جنسی در پولیس افغانستان را تکان‌دهنده خوانده و خواستار تحقیق فوری در مورد آن از سوی مقام‌های افغانستان شده است.

راس ویلسون گفته است:”زنانی که در افغانستان تصمیم گرفته‌اند به عنوان افسران پولیس به کشور خود خدمت کنند، میهن‌پرستان شجاعی هستند که با محدودیت‌های طاقت‌فرسای فرهنگی،‌ اجتماعی،‌ سیاسی و امنیتی رو‌به‌رو هستند، که ما و همه افغان‌ها باید به خدمات آن‌ها احترام بگذاریم و از آن حمایت کنیم.”

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به جزییات این تحقیق بی‌بی‌سی گفته در برابر مواردی مثل این و سایر پرونده‌های نقض حقوق بشری تحملی ندارد و با دولت افغانستان کار خواهد کرد تا به این پرونده‌ها رسیدگی شود.

نبیله مسرالی، سخنگوی کمیسیون امور خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا گفت:‌ “در صورتی که در آینده نزدیک پیشرفتی حاصل نشود، ما و سایر کمک‌کننده‌ها آماده‌ایم تدابیر شدیدتری اتخاذ کنیم.”

وزارت داخله افغانستان نیز با پخش خبرنامه‌ای در واکنش به این تحقیق بی‌بی‌سی گفته است هیچ تحملی در مورد آزار جنسی زنان در پولیس ندارد و معتقد است که عاملان آزار جنسی علیه زنان در پولیس را تحت پیگرد قرار دهد.

در این خبرنامه همچنین آمده است “حضور گسترده زنان در صفوف پولیس از دست‌آوردهای پولیس ملی در سال‌های اخیر است و وزارت امور داخله خود را به صورت جدی متعهد به حفظ این دست‌آورد می‌داند.”

نهادهای حقوق بشری در افغانستان می‌گویند بیشتر پرونده‌های آزار جنسی در صفوف پولیس افغانستان گزارش نمی‌شود و وقت آن است تا مقام‌های افغانستان در این مورد وارد عمل شوند.

هیدر بار از سازمان دیدبان حقوق بشر یافته‌های این تحقیق را تکان‌دهنده و غم‌انگیز خوانده و اراده سیاسی حکومت افغانستان را برای رسیدگی به این پرونده‌ها زیر سوال برده است. او گفته موارد آزار جنسی مثل یک راز باز ده سال است که مطرح شده و رهبری پولیس ملی افغانستان کاری برای ایجاد فضای مصوون برای زنان نکرده است.

سمیرا حمیدی، معاون سازمان عفو‌ بین‌الملل در جنوب آسیا هم در صفحه توییتر خود گفته است که از سال ۲۰۰۶ به این‌سو تلاش صورت گرفته تا جلو گزارش‌دهی در این مورد گرفته شود.

او گفته است:”این ناامید کننده است که به رغم مصرف میلیون‌ها دالر، آزار جنسی زنان در پولیس افغانستان ریشه‌یابی نشده‌ است.”

مجتمع جامعه مدنی افغانستان گفته است نظام مرد‌سالار و فرهنگ معافیت از موانع اصلی فراراه قربانیانی است که می‌خواهند صدا بلند کنند. عزیز رفیعی مسوول این نهاد می‌گوید که پرونده‌های آزار جنسی در پولیس افغانستان باید تحت پیگرد حقوق قرار گیرد و مصوونیت قربانیان در جریان رسیدگی به پرونده‌ها تضمین شود.

در مستند بی‌بی‌سی، در مورد “رسوایی‌های جنسی در پولیس افغانستان” از اتهام‌های آزار و تجاوز جنسی زنان پولیس توسط همکاران و آمران شان پرده برداشته شده است. قربانیان به بی‌بی‌سی گفته‌اند به رغم بلند کردن صدای شان ولی حمایت کافی برای دسترسی به عدالت نیافته‌اند و در مواردی تطیمع و تهدید به مرگ شده‌اند تا شکایت‌شان را پس بگیرند.

سفارت امریکا می‌گوید آنچه بر این زنان گذشته است دردآورد است و پیام خوبی به سایر دختران در سراسر افغانستان که می‌خواهند در جامعه نقش برابری داشته باشند، نمی‌رساند. سفارت امریکا می‌گوید اتهام قربانیانی که در مورد تجربه‌‌های خود سخن گفته‌اند باید جدی گرفته شود و در جریان دادخواهی برای آن‌ها محافظت مورد نیاز فراهم شود.

در بیست سال گذشته تلاش‌های فراوانی برای افزایش زنان در نیروهای پولیس صورت گرفته ولی تعداد ماموران زن در پولیس ۱۵۰ هزار نفری افغانستان کمتر از ۴۰۰۰ نفر است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید