پوتین قانون خروج روسیه از پیمان “آسمان باز” را امضاء کرد

0

“ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه قانون مربوط به پایان دادن به مشارکت این کشور در پیمان “آسمان باز” را امضاء کرد. این سند پس از امضای پوتین، امروز (دوشنبه) منتشر شده و بدین ترتیب لازم الاجرا گردید.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ این قانون پیش از این در تاریخ ۱۹ ماه مه (۲۹ اردیبهشت ماه) به اتفاق آراء در دومای دولتی روسیه به تصویب رسید و سپس در تاریخ دوم ژوئن (۱۲ خرداد ماه) از سوی ۱۵۲ سناتور شورای فدراسیون (سنای) این کشور مورد تأیید قرار گرفت.

در تاریخ ۲۷ ماه مه (۶ خرداد ماه) وزارت امور خارجه آمریکا به طرف روسی اطلاع داد که واشنگتن پس از تجزیه و تحلیل اوضاع تصمیم گرفته است که به پیمان “آسمان باز” باز نگردد.

“سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در مباحثات مربوط به پیمان “آسمان باز” در واکنش به این اقدام یادآور شد که مسکو حداکثر تلاش خود و تمامی منابع خود را بکار بست تا مانع از خارج شدن آمریکا از این توافقنامه شود و به همین دلیل مشخص است که تصمیم گیری درباره توقف مشارکت روسیه در این توافقنامه، تصمیمی درست و مناسب بوده است.

پیمان “آسمان باز”  در سال ۱۹۹۲ به امضاء رسیده و در سال ۲۰۰۲ به اجرا گذاشته شده بود و بر اساس آن، ۳۴ کشور شرکت کننده در این توافقنامه می‌توانستند در جریان پروازهای بازرسی خود در آسمان یکدیگر، اطلاعات مربوط به فعالیت نیروهای نظامی کشورهای عضو را جمع آوری کنند.

ایالات متحده در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ بطور یکجانبه از پیمان “آسمان باز” خارج شد. دولت روسیه نیز در اواسط ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ تشریفات داخلی برای خارج شدن از این توافقنامه را آغاز کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید