دیدار و گفتگوی عبدالله با خلیل‌زاد ؛ هیچ طرفی نمی‌تواند به زور به جنگ فعلی نقطه پایان بگذارد

0

داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی با اشاره به ادامه خشونت‌ها در کشور می‌گوید که هیچ طرفی نباید محاسبه اشتباه کند که می‌تواند به زور به جنگ فعلی نقطه‌ پایان گذارد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ داکتر عبدالله،‌ روز گذشته (یکشنبه ۱۶ جوزا) با دکتر زلمی‌خلیل‌زاد نماینده‌ ویژه‌ ایالات متحده‌ امریکا برای صلح افغانستان در قصر سپیدار دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار دکتر زلمی خلیل‌زاد گفت که با هیأت همراه خود آمده است تا در باره‌ی فصل جدید همکاری‌ها و روابط با طرف افغانستان گفت‌وگو کند.

وی علاوه کرد که ایالات متحده‌ امریکا در امر مبارزه با تروریسم، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی و کمک‌های اقتصادی به افغانستان متعهد است.

آقای خلیل‌زاد بیان داشت که کشورش با قاطعیت از روند صلح حمایت می‌کند و در راستای ایجاد اجماع جهانی و منطقه‌ای در حمایت از تلاش‌های صلح کار می‌کند.

وی در ادامه‌ صحبت‌های خود علاوه کرد که وقت آن است تا طرف‌های درگیر خشونت‌ها را کاهش دهند و گفت‌وگوهای جدی و نتیجه‌بخش را آغاز کنند.

نماینده‌ ویژه‌ ایالات متحده‌ امریکا برای صلح افغانستان تأکید کرد که امریکا از اجماع سیاسی و وحدت میان سیاسیون و مردم افغانستان حمایت و استقبال می‌کند و اجماع سیاسی و وحدت داخلی سبب می‌شود تا جمهوری اسلامی افغانستان جایگاه قوی‌تری در تلاش‌های صلح کسب کند.

داکتر عبدالله نیز گفت، جمهوری اسلامی افغانستان همیشه در راستای برقراری صلح متعهد بوده است. زیرا جنگ راه حل نیست و مردم ما بیشتر از این نباید قربانی جنگ‌های کور و بی‌معنا شوند.

وی تاکید کرد که از فرصت پیش‌آمده برای برقراری صلح استفاده‌ی درست صورت گیرد. هیچ طرفی نباید محاسبه اشتباه کند که می‌تواند به زور به جنگ فعلی نقطه‌ی پایان گذارد.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افزود که حمایت جامعه‌ی جهانی به ویژه امریکا از جمهوری اسلامی افغانستان و روند صلح مهم است. ما از تلاش‌های امریکا برای ایجاد اجماع جهانی و منطقه‌ای درباره‌ صلح نیز قدردانی می‌کنیم.

رییس شورای عالی مصالحه ملی بیان داشت که ما در داخل نیز تلاش داریم تا در این شرایط حساس، اجماع ملی و سیاسی شکل گیرد.

گفتنی است که زلمی خلیل زاد، در راس یک هیات بلندپایه امریکایی به کابل سفرکرده و با محمداشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی دیدار کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید