آزاد شدن ۲۴ غیرنظامی از اسارت یک فرمانده مسلح غیرمسئول در تخار

0

عبدالله قرلق، والی تخار می‌گوید که ۲۴ تن از باشندگان دو روستای شهر تالقان مرکز ولایت تخار که از سوی یک فرمانده مسلح غیرمسئول گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ گروگان‌ها دو روز را در یک زندان شخصی این فرمانده در ولسوالی بنگی این ولایت گذراندند اما پس از پادرمیانی والی تخار عصر روز شنبه (۱۵ جوزا) از بند رها شدند.

این افراد پس از آن از سوی یک فرمانده مسلح غیردولتی به نام “فتح” گروگان گرفته شدند که ۲۰ نفر از جنگجویان این قوماندان محلی در درگیری با طالبان کشته شدند.

پس از آن، این فرمانده محلی ۳۳ نفر از باشندگان این دو روستا را که بیشتر شان مصروف کشاورزی بودند، گروگان گرفت، به این دلیل که طالبان از دو روستای افراد گروگان گرفته شده، بر افراد او حمله‌ور شده بودند.

ساکنان محل مدعی اند که فرمانده فتح ۹ تن از گروگان‌ها را تیرباران کرده‌اند اما والی تخار می‌گوید که سه تن از باشندگان محل در نتیجه درگیری میان این فرمانده و طالبان کشته‌اند.

باشندگان محل به رسم اعتراض اجساد چهار تن از این افراد را در برابر دفتر والی تخار انتقال دادند.

معترضان فرمانده فتح را به اخاذی در شاهراه عمومی تخار – قندوز و آزار و اذیت مردم متهم می‌کنند. آنها همچنین مدعی اند که عبدالله قرلق والی ولایت تخار از این فرمانده حمایت می‌کند.

اما والی تخار در گفتگو با بی بی سی این ادعا را رد کرد و گفته که با فرمانده فتح هیچگونه رابطه حزبی، قومی و شخصی ندارد.

والی تخار به معترضان گفته که اداره محلی این ولایت توان خلع سلاح کردن این فرمانده را ندارد و این موضوع را به شورای امنیت گزارش خواهد داد.

با این حال معترضان خواستار کنترول این فرمانده مسلح غیردولتی از سوی حکومت است. معترضان می‌گویند اگر حکومت در این باره تصمیم جدی نگیرد، آنان به اعتراض شان ادامه خواهند داد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید