برگزاری نشست وزیران خارجه افغانستان و ترکمنستان در هرات

0

قرار است که نشست دوجانبه وزیران خارجه افغانستان و ترکمنستان، امروز و فردا در ولایت هرات برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وزارت امور خارجه، امروز شنبه (۱۵ جوزا) با نشر خبرنامه‌ای گفته که محمد حنیف اتمر وزیر خارجه در رأس یک هیأت بلند پایۀ دولتی، امروز به هدف اشتراک در نشست مشترک وزرای امور خارجۀ افغانستان و ترکمنستان، وارد ولایت باستانی هرات شد.

در این سفر وزیر امور خارجه را، آقای هارون چخانسوری وزیر معادن و پترولیم، آقای اجمل احمدی رئیس د افغانستان بانک، آقای احمد داوود نورزی رئیس شرکت برشنا، آقای محمد اسماعیل غضنفر نمایندۀ سکتور خصوصی، معینان و نمایندگان با صلاحیت وزارت‌های مالیه، صنعت و تجارت، ترانسپورت، واحد حقوقی ریاست جمهوری، واحد تسهیل سرمایه‌گذاری اداره امور و ادارۀ خط آهن کشور، همراهی می کنند.

قرار است در این نشست که برای دو روز از تاریخ ۱۵ الی ۱۶ (جوزا) میان مسؤلین ادارات سکتوری افغانستان و ترکمنستان به ریاست مشترک وزرای امور خارجۀ دو کشور برگزار می گردد، طرفین روی پروژه های زیربنایی، ترانسپورتی، اتصال منطقه یی و انتقال انرژی به شمول پروژه تاپی، تپ، و همچنان گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور، بحث و تبادل نظر کنند.

گفتنی است که افغانستان و ترکمنستان دو سال پیش پیمان مشارکت استراتیژیک را به منظور گسترش روابط دو کشور در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی امضا کرده بودند.

روئسای جمهور افغانستان و ترکمنستان به تاریخ ۱۴ جنوری (۲۵ جدی ۱۳۹۹)، سه پروژۀ زیربنایی را روز در بخش‌های خط آهن، انرژی و فایبر نوری آنلاین افتتاح کردند.

خط آهن آقینه – اندخوی به طول ۳۰ کیلومتر، پروژه لین برق ۵۰۰ کیلوولت کرکی- اندخوی تا پلخمری و پروژه وصل فایبر نوری ۲۵۰۰ میگابایتی انترنت شامل این پروژه‌ها است. این فایبر نوری از امام نظر تا آقینه و سپس سرحد آباد تا تورغندی ادامه می‌یابد.

تاپی از دیگر پروژه‌های بزرگ ترکمنستان و افغانستان است که کار آن در سال ۱۳۹۶ خورشیدی در ولایت هرات افتتاح شد.

این پروژه قرار است گاز طبیعی را از منطقۀ گالکینیش، بزرگترین منبع گاز ترکمنستان استخراج و از طریق ولایات هرات و قندهار افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید