عمران خان : وضعیت افغانستان و پاکستان پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان نگران کننده است

0

نخست وزیر پاکستان از وضعیت افغانستان و کشورش پس از خروج نیرو‌های امریکایی ابراز نگرانی کرده.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ نخست وزیر پاکستان، در بیاناتی اظهار داشت که کشورش هر آنچه در توان دارد در جهت حل و فصل سیاسی اوضاع افغانستان قبل از خروج نیروهای بین المللی در اواخر سال جاری ازاین کشور انجام خواهد داد تا خطر جنگ داخلی در کشورهمسایه غربی خود را کاهش دهد.

نخست وزیرپاکستان روز جمعه  (۴می) در مصاحبه ای با رویترز گفت: “اکنون ترس زیادی در پاکستان وجود دارد و من به شما اطمینان می دهم که ما به بهترین وجه تلاش می کنیم تا قبل از عقب نشینی آمریکایی ها از افغانستان نوعی توافق سیاسی در آن کشور به میان آید”.

عمران خان تاکید کرد که اگر وضعیت مانند سال‌های ۹۰ میلادی تکرار شود، همراه با افغانستان، پاکستان نیز باخطر روبرو خواهد شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا ، در ماه آپریل اعلام كرد كه تا ۱۱سپتامبر سال جاری تمام نیروهای آمریكایی را از افغانستان خارج می كند. این اعلامیه با نگرانی در مورد آینده سیاسی افغانستان همراه شد.

عمران خان در ادامه گفت، پس از خروج آمریکایی ها، در صورت وقوع جنگ داخلی که بحران پناهندگان را در پی خواهد داشت، بیشترین آسیب متوجه پاکستان خواهد بود.

او افزود: “مشکلی را که با آن روبه‌رو استیم، از هنگامی است که آمریکایی‌ها تاریخ خروج از افغانستان را اعلام کردند، زمانی بود که طالبان احساس کردند در جنگ برنده شده اند. حالا اگر این فکر را دارند، آنها به‌میز مذاکره آورده شوند برای‌شان امتیاز داده شود تا در مصالحه سیاسی پیشرفت صورت گیرد، البته آسان هم نخواهد بود. چیزی که اکنون پاکستان را در هراس انداخته که کی‌ها خیلی با وضعیت دشوار روبرو خواهند شد، اگر وضعیت مانند جنگ داخلی پس از سال ۱۹۸۹ در افغانستان به وجود آید، پس از افغانستان نوبت پاکستان خواهد بود.”

نخست وزیر پاکستان افزود ، در صورت انکشاف چنین سناریو، پاکستان تحت فشار قرار خواهد گرفت، بنابراین ما مجبور هستیم وارد صحنه شویم”.

وی گفت که دولت وی سیاست دیرینه پاکستان در زمینه ارتقا “عمق استراتژیک” در افغانستان را تغییر داده است تا حضور یک دولت دوست را در آنجا “افغانستان” تضمین کند.

این اظهارات نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح می‌شود که ماه گذشته، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در دیدار با بزرگان کندهار گفت که پاکستان باید سیاست پیروزی ویا باخت را انتخاب کند.

آقای غنی افزوده است که پاکستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان ارزش خود را ازدست خواهد داد.

حمد الله محب، رئیس شورای امنیت ملی کشور نیز پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرد.

آقای محب در روز اول عید سعید فطر، با اشاره به پاکستان گفت که تاریخ آن کشور “جعلی” است و چیزی برای افتخار ندارد.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به انتقادهای اخیر مقامات افغانستان اظهارداشت که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان باید مشخص کند که از پاکستان چه می‌خواهد.

انتقادهای دو طرف درحالی صورت گرفته است که پس از سفر اخیر رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل و دیدارش با اشرف غنی تاکید شد که به توافق‌هایی دست یافته‌اند و روابط دو کشور وارد مرحه جدیدی شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید