جان باختن گوینده خبر آریانا نیوز در انفجاری در کابل

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ مینا خیری گوینده خبر تلویزیون آریانا نیوز با مادر و خواهرش سه تن از بیست کشته و زخمی انفجارهای روز پنج شنبه در شهر کابل است.

آنان با موتر تونس شهری از بازار به سوی خانه می رفتند که موتر حامل شان آماج انفجار ماین قرار گرفت.

دو انفجار بر موترهای شهری به روز پنجشنبه حال و هوای غرب کابل را بار دیگر برهم زد.

در کنار غیرنظامیان دیگر، این صدا نیز برای همیش خاموش شد.

انجینر یوسف، مامای مینا خیری، گفت: «تحصیل کرد، زخمت کشید و خواست که به این وطن خدمت کند. اما او خدمت گذار های وطن به نام این که ما در این وطن جهاد می کنیم، یا کسانی استند در دولت که می گویند ما خدمت می کنیم. آخر سرنوشت این جوانان به دست این افراد است.»

میناخیری ۲۳ سال عمر داشت و در پنج سال کار با آریانا و آریانا نیوز در بخش‌های گوناگون این شبکه کار کرد.

شریف حسنیار، مسوول شبکه آریانا نیوز، گفت: «به کار و فعالیت خود ادامه می دهیم. آزادی بیان که خط قرمز و آرزو های مینا خیری بود ما او راه را تعقیب می کنیم.»

بربنیاد آمارهای وزارت صحت عامه، در دو انفجار بر موترهای تونس شهری در مربوطات حوزه ششم امنیتی پایتخت به روز پنج شنبه ده غیرنظامی جان باختند و بیش ده تن دیگر زخم برداشته اند.

یک خانواده دیگر هم سه عضوش را در این انفجار از دست داده است.

فریدون، برادر یکی از قربانیان، گفت: «داغی را که من می بیینم، دل و درونم می سوزد، بخاطر این که دو طفل معصوم و این خانم چی گناه داشت.»

شبنم، باشنده غرب کابل، گفت: «پدر و مادر ما، برادر های ما صبح که از خانه بیرون می شود، امید نداریم که پس میاید زنده یانی.»

در همین حال، محمد محقق مشاور امنیتی وسیاسی رییس جمهور غنی گفته است که امنیت ملی طرح مردمی برای امنیت غرب کابل رد کرده است.

اما سرور دانش معاون دوم رییس جمهور کشتار های اخیر در غرب کابل را سازمان یافته می داند و تاکید می ورزد که نهاد های امنیتی یا طرح امنیتی مردمی را بپذیرند و یا خود طرح مناسبی را آماده کنند.

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، گفت: «نهادهای امنیتی و کسانی که در حکومت به طور مستقیم مسئولیت تأمین امنیت را به دوش دارند، مکلف استند که در قبال حوادث مکرر کشتار و نسل‌کشی که در غرب کابل صورت می گیرد، هر چه سریع‌تر اقدام کنند و به مردم پاسخگو باشند.»

ذبیح الله فرهنگ، رییس نشرات کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفت: «ما از جامعه جهانی می خواهیم که مسوولیت حقوقی واخلاقی در حمایت از حقوق شهروندان مردم افغانستان و ختم جنگ ادا بکنند و بیش از این حقوق بشری مردم نقض نشود.»

در سال جاری این دومین کارمند رسانه یی است که در رویدادهای ضد امنیت جان می دهد.

مسوولیت انفجار های اخیر را بر دو موتر کاستر و نیز دو تونس را کسی نپذیرفته است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید