دولت جدید اسرائیل تشکیل مـیشود / پایان حکومت نتانیاهو

0
یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید» که مکلف به تشکیل دولت جدید در پی انتخابات دو ماه پیش شده بود،بامداد روز پنج‌شنبه، ۱۳ جوزا، رسما به رییس جمهوری اسراییل اطلاع داد که در وظیفه محوله «موفق شده است».

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید»، که از سوی رییس جمهوری این کشور مکلف به تشکیل دولت جدید در پی انتخابات دو ماه پیش شده بود، بامداد روز پنج‌شنبه، ۱۳ جوزا، رسما به رییس جمهوری اسراییل اطلاع داد که در وظیفه محوله «موفق شده است».

آقای لاپید طبق قانون تا ساعت یک و نیم بامداد (به وقت کابل) فرصت داشت که با تشکیل ائتلافی از احزاب، دولت جدید را تشکیل دهد. وی حدود نیم ساعت پیش از پایان این مهلت، موفقیت در تحقق هدف خود را اعلام کرد.

رویدادهای مهیجی در صحنه سیاست این کشور در آخرین ساعات پیش از اعلامیه یائیر لاپید در جریان بود و موفقیت او تا آخرین لحظات قطعی نبود.

با این حال، یائیر لاپید در دقایق مانده به پایان ضرب‌الاجل خود در توییترش نوشت «موفق شدم». وی سپس در تماس تلفونی با رئوون ریولین، رییس جمهوری اسراییل، به او گفت توافق تشکیل ائتلاف را نهایی کرده است.

اگر در روزهای آینده و تا ادای سوگند دولت جدید رویداد خاصی رخ ندهد، این تحول سیاسی به مفهوم خلع قدرت از بنیامین نتانیاهو است.

نتانیاهو، ۷۱ ساله، در مجموع ۱۵ سال صدراعظم اسرائیل بوده است که ۱۲ سال از آن، لاینقطع بوده است. بنیامین نتانیاهو در حالی ممکن است به پایان کار سیاسی خود رسیده باشد که در طول سال‌ها خویش را رهبری بلامنازع می‌نامید.

یائیر لاپید که حزب او دارای مواضع میانه و صلح‌خواه است، برای تشکیل ائتلافی که به حمایت حداقل ۶۱ نماینده از ۱۲۰ عضو مجلس برسد، ناچار شد که با شماری از احزاب کوچک و ناهمگون متحد شود.

ائتلافی که برای تشکیل دولت جدید برپا شده، غیر از حزب «یش آتید»، شامل حزب میانه «کارگر» به رهبری خانم مراو میخائلی، حزب میانه «آبی- سفید» به رهبری جنرال بنی گانتز، حزب چپگرای «مرتس» به رهبری نیسان هوروویتز، سه حزب افراطی راستگرا و نیز یک حزب عرب‌های اسرائیل است. چنین اتحادی از احزاب که آرمان‌های متضاد دارند، در عمر دولت‌های اسرائیل، کم سابقه است.

یائیر لاپید برای برانداختن بنیامین نتانیاهو که طولانی‌ترین دوران صدارت را داشته است، از صدارت خود نیز صرفنظر کرده و این منصب را برای دو سال اول به نفتالی بنت، رهبر حزب کوچک راستگرای افراطی به نام «یامینا» محول کرده است.

یائیر لاپید، ۵۷ ساله، یک نویسنده و مجری محبوب پیشین برنامه‌های سیاسی تلویزیون، در حالی از صدراعظمی خود در دو سال آینده صرفنظر کرده که سال‌ها برای برافکندن بنیامین نتانیاهو تلاش کرده بود.

نفتالی بنت، ۴۹ ساله، امریکایی‌الاصل و یک کلان ثروتمند و مبتکر شرکت‌های فن‌آوری نوین، که قرار است به زودی بر منصب صدارت تکیه بزند، راه سیاسی خود را از کار با بنیامین نتانیاهو آغاز کرده اما بعدا به رقیب او از جناح راست مبدل شد. وی خود را در مرحله نخست «مدیرکل شورای یهودی‌نشین‌ها» معرفی می‌کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید