آمریکا برای شهروندان افغان که با نیروهای امریکایی کار کرده‌اند اقامت می‌دهد

0

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) می‌گوید که تعهد واشنگتن در مورد آنعده از افغان‌هایی که با نیروهای امریکایی در افغانستان کار کرده اند پابرجاست.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ جان کربی در یک نشست خبری در پنتاگون گفت که اداره‌های داخلی امریکا هنوز در حال انجام مراحل تصمیم‌گیری در مورد آینده این کارمندان است.

براساس گزارش‌ها، در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار ترجمان و کارمند افغان نیروهای امریکایی در انتظار دریافت ویزه ایالات متحده اند.

نگرانی‌ها در مورد سرنوشت این ترجمان‌ها و کارمندان افغان در حالی افزایش یافته که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان از اول ماه می امسال آغاز شده و قرار است که تا یازدهم سپتامبر همۀ این نیروها افغانستان را ترک کنند.

اما جان کربی گفت:”اما کربی روز سه‌شنبه اول جون در کنفرانس خبری‌ای در پنتاگون گفت: “اداره‌های داخلی امریکا این مسئله را بسیار جدی گرفته اند و به زودترین فرصت ممکن به آن پرداخته می‌شود. اما باید اطمینان حاصل کنیم که این کار را درست انجام دهیم، و مطمئن شویم که این کار مصون و موثر است و این که ما به تمام مشکلات احتمالی آن بپردازیم و آنرا بررسی کنیم. اما همه فکر می‌کنند که این یک موضوع فوری است.”

رادیو آزادی نوشت که کربی افزوده که واشنگتن می‌داند که در قبال این افراد تعهد ویژه دارد و آنها از خطراتی که این افراد به دلیل کار با نیروهای امریکایی متحمل شده اند و هنوز هم تحمل می‌کنند هم آگاهی دارند.

به گفتۀ سخنگوی وزارت دفاع امریکا، در حال حاضر کار با وزارت خارجه و دیگر اداره‌های امریکا جریان دارد.

پیش از این الیزابت نیومان معاون پیشین مبارزه با تروریسم و جلوگیری از تهدید‌ها در وزارت امنیت داخلی امریکا هفته پیش با ارسال نامه به قصر سفید در مورد کارمندان افغانی که با نیروهای امریکایی کار کرده اند و در حال حاضر در افغانستان باقی مانده اند ابراز نگرانی کرده بود.

او گفته بود که نیاز است تا این ترجمان‌ها و همکار‌های افغان نظامیان امریکایی هرچه زودتر با خانواده‌های‌شان از افغانستان بیرون شوند.

براساس معیار‌های اردوی امریکا، ترجمان هایی که با نیروهای این کشور کار می‌کنند براساس برنامه ویژه ویزه مهاجرت ایالات متحده درخواست کرده می‌توانند.

براساس قانون امریکا، درخواست برای ویزه این کشور در جریان ۹ ماه نهایی می‌شود. اما برخی ترجمان‌ها و کارمندان افغان که در کنار نیروهای امریکایی کار کرده اند از چندین سال منتظر دریافت ویزه اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید