ساخت یک مرکز تجاری به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر در مرز ازبکستان – افغانستان

0

دولت ازبکستان اعلام کرده که قرار است یک مرکز بزرگ تجارتی با گردش سالانه ۵۰۰ میلیون دالر در شهر ترمز این کشور تا پایان سال ۲۰۲۲ ساخته شود. رییس جمهوری ازبکستان گفته‌است که امکان بازدید شهروندان افغانستان از این مرکز برای دو هفته، بدون نیاز به دریافت ویزا میسر خواهد بود.

سرویس مطبوعاتی رئیس ‌جمهوری ازبکستان در بیانیه‌ای گفته‌است که برای ساخت این مرکز تجارتی ۲۶ هکتار زمین در منطقه ترمز اختصاص یافته و قرار است در این مرکز با ارزش ۷۵ میلیون دالر ترمینال‌هایی برای دریافت، ذخیره‌سازی، فرآوری، مرتب‌سازی و بسته‌بندی و همچنین فروش محصولات ساخته شود.

شوکت میرضیایف؛ رئیس‌ جمهوری ازبکستان همچنین روز سه شنبه، ۱ جون در سفر خود به سورخندریا از پست گمرک آیریتوم تجدیدشده در مرز با افغانستان بازدید کرده که ظرفیت تولید آن ۲۰۰ ماشین در ساعت است.

رئیس‌ جمهوری ازبکستان افزوده که شهروندان افغانستان می‌توانند بدون ویزا برای دو هفته از این مرکز دیدن کنند.

این مرکز تجارتی ۱۸۰۰ فروشگاه خرده‌فروشی، یک مرکز تدارکاتی با ظرفیت ۵۰،۰۰۰ ، ۲ هوتل با ۴۰۰ تخت خواب، شفاخانه‌ها و مراکز نگه‌داری ماشین خواهد داشت. قرار است دکان‌ها در طبقه اول ساختمان‌ها و شرکت‌های صنایع سبک در طبقه دوم قرار گیرد.

بر اساس معلومات دولت ازبکستان، در این مرکز، گردش مالی سالانه ۵۰۰ میلیون دالر و حجم خدمات ۱۰ میلیون دالر پیش‌بینی شده‌است. صادرات به ارزش ۱۹۲ میلیون دالر از طریق این مرکز انجام می‌شود.

در آغاز ساخت این مرکز ۱۰ میلیون دالر از صندوق بازسازی و توسعه ازبکستان اختصاص یافته‌است.

رئیس جمهور ازبکستان دستور ساخت ساختمان‌های این مرکز را از سازه‌های سبک‌وزن، جذب کارآفرینان منطقه‌ای برای خدمات‌دهی به مرکز و صادرات و همچنین ایجاد کلیه شرایط لازم برای بازرگانان خارجی داده‌است.

او همچنین بر لزوم سازمان‌دهی، با در نظر گرفتن تجربه به دست‌آمده در اینجا، مراکز تجاری مشابه در مناطق هم‌مرز با سایر کشورهای همسایه تأکید کرده‌است.

پست گمرک در چارچوب برنامه ازبکستان دیجیتال – ۲۰۳۰ مجهز شده‌است. یک مجموعه بازرسی Z-Portal با عملکرد اسکن وسایل نقلیه از سه طرف نصب شده‌است. به دلیل کم‌ترین میزان تابش، اسکن نیازی به بیرون‌آمدن راننده از موتر ندارد. همه این‌ها امکان بازرسی تا ۲۰۰ وسیله نقلیه در ساعت را فراهم می‌کند. در سایر پست‌های گمرکی کشور، توان عملیاتی ۲۰ وسیله نقلیه در ساعت است. به طور کلی ، پست گمرک مرزی می‌تواند تا ۲۰۰۰ مسافر در روز را جابه‌جا کند.

رئیس جمهور ازبکستان گفته‌است: «در شرایط فعلی ، این یک نوآوری خوب است؛ اما دنیا هر ساعت تغییر می‌کند. وقت آن است که به سطح بعدی برویم. همراه با مرکز وضعیت، باید یک مرکز تحلیلی نیز در اینجا وجود داشته‌باشد. برای افزایش بهره‌وری اقتصادی و جلوگیری از خطرات، پیشنهادهای جدیدی لازم است.»

بر اساس معلومات دولت ازبکستان،‌ ویژگی منحصر به فرد پست آیریت این است که توانایی سرویس‌دهی همزمان قطارها، وسایل نقلیه و شهروندان را دارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید