روز جهانی کودک ؛ حدود یک میلیون کودک در افغانستان معتاد به مواد مخدر اند

0
وزارت کار و امور اجتماعی به مناسبت روز جهانی کودک می‌گوید که شش میلیون کودک در افغانستان در ۲۳ کتگوری در معرض خطر قرار دارند که یک میلیون آن معتاد به مواد مخدر می‌باشند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  غلام‌حیدر جیلانی؛ معین کار و امور اجماعی وزارت کار، امروز (سه‌ شنبه، ۱۱ جوزا) در مراسم تجلیل از روز کودک گفت که این تعداد کودکان آسیب‌پذیر در کشور شامل کودکان معتاد به مواد مخدر، معلول، بی‌سرپرست، کودکان کار و کودکان بازگشته از کشورهای دیگر می‌شوند.

معین وزارت کار و امور اجتماعی افزود که بر اساس آمارها از هر ۱۰ کودک در افغانستان هفت کودک با خشونت مواجه اند و ۴۸ درصد کودکان زیر سن، وادار به ازدواج اجباری شده‌‏اند و همین‌طور ۷۷ درصد دیگر مورد لت‌و‌کوب قرار گرفته‌اند.

آقای جیلانی با اشاره به آمار کمیسیون حقوق بشر گفت که ۸۰ درصد کودکان در افغانستان مجبور به ازدواج اجباری می‌شوند.

به گفته او ۶۶ درصد کودکان در کشور رشد فزیکی نکرده و ۳۶ درصد هم به مشکل سوء تغذیه دچار اند.

معین وزارت کار همچنین گفت که این وزارت بیش از ۲۰ سند ملی و بین‌المللی را در مورد حقوق کودکان تطبیق می‌کند.

او تاکید کرد که وزارت کار برنامه‌های منظمی را برای کودکان آسیب‌پذیر روی دست گرفته‌است. به گفته او در بیش از ۲۰۰ ولسوالی شبکه محافظت از کودکان فعال است.

کشته و زخمی‌شدن بیش از ۲۰۰۰ کودک در یک‌سال
در همین حال، راضیه صیاد؛ کمیشنر کمیسیون حقوق بشر هم در این نشست گفت که در سال گذشته بیش از ۲ هزار کودک در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته او، از میان ۸۴۰۰ غیرنظامی که در سال گذشته در کشور کشته و زخمی شده‌اند، ۲۰۱۹ تن آن‌ها کودکان بوده‌اند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی هم با صدور پیامی به مناسبت این روز، از برنامه ویژه دولت خود برای تقویت و تداوم حقوق کودکان در افغانستان خبر داده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید