دیدار حنیف اتمر و راس ویلسون / امریکا برای تأمین امنیت میدان هوایی کابل به همکاری‌هایش ادامه می‌دهد

0

محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور، پس از چاشت روز دوشنبه، دهم جوزا، با راس ویلسون، کاردار سفارت امریکا در کابل، دیدار کرد.

طبق اعلام وزارت خارجه، ویلسون در دیدار با اتمر با اشاره به موافقت‌نامه‌های دو جانبه امنیتی کابل – واشنگتن، درباره تداوم همکاری‌های کشورش‌ برای توسعه سکتور امنیتی افغانستان، به‌ ویژه تأمین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل، گفت‌وگو کرده است.

مساله تأمین امنیت میدان هوایی کابل پس از خروج نیروهای امریکایی به یک بحث مهم و نگرانی بدل شده است. گزارش‌هایی نیز وجود دارد که مسوولیت تأمین امنیت میدان هوایی کابل که برای دیپلماتان خارجی مهم خوانده می‌شود، به ترکیه واگذار خواهد شد.

وزارت خارجه کشور می‌گوید که حنیف اتمر در این دیدار درباره آخرین  پیش‌رفت‌ها در روند صلح صحبت کرده است.

 اتمر تداوم حمایت مالی و آموزشی امریکا با نیروهای امنیتی و کمک‌های مالی و توسعه‌ای امریکا پس از خروج نیروهای خارجی را خواست مردم و دولت افغانستان از جامعه جهانی توصیف کرده و با اهمیت خوانده است.

در مقابل ویلسون در این دیدار درباره تلاش‌های کشورش در مورد تأمین صلح و ثبات پایدار در افغانستان و نیز پیش‌رفت‌ها در روند خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان صحبت کرده است. او از ادامه حمایت کشورش از نیروهای امنیتی افغانستان و روند مذاکرات اطمینان داده است.

در این دیدار سرپرست سفارت امریکا دعوت‌نامه آنتونی بلنکین، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، به وزیر خارجه کشور برای شرکت در نشست وزیران خارجه ائتلاف جهانی مبارزه با داعش را سپرده است. این نشست قرار است در ماه آینده در ایتالیا برگزار شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید