۵۵ کشته در حمله شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در کنگو

0

سازمان ملل متحد گفته که در حملات شبانه جداگانه شبه‌نظامیان اسلام‌گرا به یک روستا و یک پناهگاه آوارگان در شرق کنگو و در نزدیکی مرز اوگاندا، بیش از ۵۵ نفر کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  به گفته مسئولان محلی و بیانیه دفتر امور انسان‌دوستانه ملل متحد، مردان مسلح بامداد روز دوشنبه به اردوگاه آوارگان حمله کرده و دست‌کم ۲۹ غیرنظامی را کشتند، و هفت موتر و چندین دکان را آتش زدند. مقام‌های محلی گفتند احتمالا آمار قربانیان افزایش خواهد یافت.

ارتش و یک گروه حقوق مدنی محلی، «نیروهای متحد دمکراتیک» را که یک گروه مسلح اسلامگرا است، مسئول حملات دانسته‌اند.

سازمان ملل می‌گوید پس از شروع عملیات ارتش علیه «نیروهای متحد دمکراتیک»‌، این گروه در سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۵۰ نفر را کشته است.

ایالات متحده امریکا نیروهای متحد دمکراتیک در کنگو را در گروه سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده است. این گروه در گذشته ادعا کرده است که به داعش وفادار است؛ هرچند سازمان ملل می‌گوید شواهدی نیست که ارتباط دو گروه را ثابت کند.

پیشتر در اول ماه می، رئیس ‌جمهوری کنگو در دو استان شمالی این کشور و در مقابله با حملات گروه‌های شبه‌نظامی، وضعیت اضطراری و آماده‌باش اعلام کرده بود.

اوگاندا در اوایل ماه جاری اعلام کرد که با تقسیم اطلاعاتی و عملیات هماهنگ علیه شورشیان موافقت می‌کند، اما حاضر به اعزام سربازان به کنگو نیست.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید