برگزاری نشست وزیران دفاع و خارجه کشورهای عضو ناتو ، بحران و صلح افغانستان از موضوعات این نشست

0

قرار است نشست وزرای دفاع و خارجه کشورهای عضو ناتو امروز سه‌شبنه، ۱۱ جوزا برگزار شود که در این نشست در مورد افغانستان هم بحث خواهد شد و راهبرد آینده ناتو در افغانستان یکی از بحث‌های اصلی این نشست عنوان شده‌است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  این نشست به صورت آنلاین با ریاست ینس استولتنبرگ؛ دبیر کل ناتو و وزیران ۳۰ کشور عضو برگزار می‌شود.

ینس استولتنبرگ؛ دبیرکل ناتو در مورد تعهد این سازمان در درازمدت به افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفته است: « تردیدی وجود ندارد که افغانستان با چالش‌های دشوار روبه‌رو است و راه پیش‌رو آسان نیست. در عین حال باور عمیق دارم که افغان‌ها باید یک روز مسئولیت کامل آینده‌شان را بپذیرند. یگانه راه رسیدن به صلح دایمی در افغانستان، پروسۀ صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌هاست. با توجه به این که ما حضور نظامی خود را در افغانستان پایان می‌دهیم، حمایت خود را بر اساس حضور ملکی با این کشور ادامه خواهیم داد. از طریق ظرفیت سازی، تمویل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، حفاظت از میدان هوایی کابل و چند تاسیسات مهم دیگر و همچنین از راه آموزش‌دهی در سایر کشورها.»

دبیر کل ناتو پذیرفتن مسئولیت‌های کامل امنیت و دفاع افغانستان توسط نیروهای امنیتی در چنین شرایطی را ستایش کرده و افزوده است که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی و ظرفیت کافی را برای دفاع از کشورشان دارند.

استولتنبرگ گفته است: «به صورت تدریجی، شمار نظامیان را از صد هزار به این حد رسانده‌ایم. امسال به ماموریت نظامی پایان می‌دهیم. من چالش‌ها را دست کم نمی‌گیرم اما برای ۲۰ سال آنجا حضور داشتیم. به حمایت ما از افغانستان ادامه خواهیم داد، اما نه به وسیله حضور نظامی.»

این در حالی است که روند خروج نیروهای خارجی از یک ماه به این‌سو آغاز شده است و قرار است در ۱۱ سپتامبر این روند تکمیل شود.

خروج نیروهای خارجی در شرایط کنونی نگرانی‌هایی را از بدتر شدن اوضاع امنیتی افغانستان به وجود آورده است. در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در بیشتر ولایات کشور با جنگجویان طالبان درگیر جنگ‌اند.

پس از آغاز خروج نیروهای خارجی، جنگجویان طالبان نیز حملات‌شان بر نیروهای دولتی را در ولایت مختلف کشور افزایش داده اند.

با این حال، اسدالله خالد؛ وزیر دفاع ملی می‌گوید، خروج نیروهای خارجی به معنای پایان همکاری دنیا با افغانستان نیست و به گفته او، کمک جامعه جهانی برای آموزش، تمویل مصارف و تعمیر وسایل و وسایط نیروهای امنیتی تا ۲۰۲۴ میلادی ادامه خواهد داشت.

خالد روز (دوشنبه، ۱۰ جوزا) در مراسم فراغت حدود ۵۰۰ سرباز کماندو گفت که نیروهای امنیتی پیش از آغاز خروج نیروهای خارجی، ۹۰ درصد عملیات را به صورت مستقلانه اجرا می‌کردند و در حال حاضر هم توانایی دفاع از کشور را دارند.

او سقوط ارتش و نظام را ناممکن خواند و گفت که دنیا کمک‌های خود را تا سال ۲۰۲۴ به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

افزون بر ناتو، دولت امریکا نیز بودجه ۷۱۵ میلیارد دالری دفاعی برای سال مالی ۲۰۲۲ را به مجلس این کشور ارائه کرده که در آن ۳.۳ میلیارد دالر کمک به نیروهای افغان پیشنهاد شده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید