حکمتیار از جزئیات توافق روی چند مسأله با رییس‌جمهور خبر می‌دهد

0
memaarpress.com

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امروز (یک‌شنبه، ۹ جوزا) در یک نشست خبری از رسیدن به توافق‌ها روی چند مساله کلان با رییس‌جمهور خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ رهبر حزب اسلامی اعلام کرد که در نشست سه جانبه اخیرش با رییس‌جمهورغنی و حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، روی کم از کم هشت مورد توافق کرد.

شرکت حکمتیار در نشست استانبول اما با طرح واحد، ایجاد حکومت انتقالی دارای یک شورای تصمیم‌گیری که به‌شمول طالبان نماینده‌گان هشت جناح در آن عضویت خواهند داشت، رهایی تمامی زندانیان طالبان و حزب اسلامی، اعلام آتش‌بس پس از اجرایی شدن مسایل بالا، تصمیم‌گیری دربارۀ تمامی مسایل کلان به‌شمول انتخابات در یک جرگۀ انتخابی که اعضای آن انتصابی نه بل در نتیجۀ انتخابات برگزیده می‌شوند و ایجاد شورای عالی دولت.

به‌گفتۀ حکمتیار، رییس‌جمهور پذیرفت تا این مسایل را در جریان هشت روز به‌گوش همه‌گان، اعلام کند.

او از تلاش‌ها برای برگزاری یک نشست سری با رهبری طالبان خبر می‌دهد تا در این نشست، دیده شود که آیا طالبان صلح می‌خواهند یا جنگ؟

با این‌هم، حکمتیار از وجود اختلاف‌ها در تیم رییس‌جمهور سخن زد و گفت که این اختلاف‌ها دربارۀ صلح و شکل‌گیری شورای عالی دولت برجسته‌اند.

به‌گفتۀ حکمتیار، احزاب آمادۀ یک طرح واحد برای پایان جنگ در کشور و صلح است، اما اگر حکومت در این باره کار نتواند، احزاب خودشان تصمیم خواهند گرفت.

هم‌زمان با ادامۀ تلاش‌ها برای تسریع روند صلح افغانستان، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور روز شنبه گفت که شورای عالی دولت تنها در امور صلح فعالیت خواهد داشت.

حمدالله محب می‌افزاید که شورای عالی دولت در امور دیگر دخیل نخواهد بود و روند حکومت‌داری تنها از سوی رهبران حکومت به پیش برده می‌شود.

اما اسدالله سعادتی، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی گفت که شورای عالی دولت باید در همه امور دخیل باشد و رهبری روند صلح از صلاحیت‌های شورای عالی مصالحۀ ملی است.

سعادتی تأکید کرد اگر سیاست‌گران ملاحظاتی بر شورای عالی دولت دارند دولت باید به آن بپردازد تا شورای عالی دولت برخواسته از اجماع ملی دانسته شود.

ریاست‌جمهوری گفته‌است که قرار است ترکیب شورای عالی دولت در همین هفته نهایی شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید