عطا محمد نور : در صورت فروپاشی نظام و بازگشت ملوک‌الطوایفی ، ما پرچم حزب جمعیت را بلند می‌کنیم

0

عطامحمد نور؛ والی پیشین بلخ و از رهبران حزب جمعیت اسلامی می‌گوید که پرچم سه رنگ کشور مصوب لوی جرگه قانون اساسی کشور و چتری برای کل اقوام است. او در عین حال گفته‌است که در صورت فروپاشی نظام و حاکم‌شدن نظام ملک‌الطوایفی «ما زیر چتر هیچ‌کدام از پرچم‌هایی که چندی قبل در کابل و فاریاب برافراشته شدند، زندگی و فعالیت نخواهیم کرد؛ بلکه پرچم خود را خواهیم برافراشت».

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ والی پیشین بلخ، امروز پنج‌شنبه، ۶ جوزا در صفحه فیسبوک‌اش نوشته‌است که فروپاشی نظام و بازگشت ملوک‌الطوایفی به سود هیچ جریان سیاسی و گروه‌های تباری در کشور نیست.

او افزوده‌است که نه تجزیه و نه نظام فدرالی را در کشور می‎خواهد. به گفته او تجزیه خونین و فدرالیسم برای کشور مطلوب نیست. «موضع ما روشن است. ما حس مالکیت بر تمام افغانستان را داریم و خود را با هیچ گوشه‌ این سرزمین بیگانه قلمداد نمی‌کنیم».

آقای نور همچنین گفته‌است: «برافراشتن پرچم‌های قومی را هرگز به سود کشور نمی‌دانیم. در سرزمینی که مهم‌ترین شاخصه‌اش تعدد و تنوع قومی‌ است، پرچم‌های قومی نمی‌تواند پاسخ‌گو باشد؛ بلکه کشور را به عرصه منازعات خونین قومی مبدل خواهد کرد. در ضمن، راه تغییر پرچم در قانون اساسی کشور مشخص گردیده و این درست نیست که هر جریانی خودسرانه و بدون توسل به ابزارهای قانونی، پرچمی را علم کند.»

والی پیشین بلخ همچنین بر وحدت و همبستگی تاکید کرده و گفته‌است: «تعریف ما از وحدت یکسان‌سازی فرهنگی نیست که اغلب به پاک‌سازی قومی، فرهنگ‌زدایی، کوچ و جابه‌جایی‌های اجباری و تحمیل فرهنگ و هویت یک قوم بر سایر اقوام می‌انجامد.»

او گفته‌است که طرفدار «وحدت در کثرت» است و ادامه داده که «چنین وحدتی با احترام‌گذاری به هویت، افتخارات تاریخی و با به‌رسمیت‌شناسی تکثر قومی و فرهنگی به‌دست می‌آید. لازمه چنین وحدتی، تمرکززدایی سیاسی و مشارکت عادلانه همه اقوام در ساختار قدرت است.»

آقای نور همچنین گفته‌است که حزب جمعیت هرنوع فاشیزم و برتری‌طلبی و حذف گرایی در کشور را رد می‌کند. به گفته او‌ «ما طرفدار تامین عدالت اجتماعی، مساوات، برابری، پلورالیسم فرهنگی و مشارکت همه اقوام در ساختار قدرت در افغانستان هستیم و در راستای تحقق این آرمان مبارزه می‌کنیم؛ اما می‌کوشیم خود در دامن تفکرات فاشیستی سقوط نکنیم. برای ما به همان اندازه‌ای که هدف مقدس است، وسیله نیز مهم می‌باشد. هیچ هدفی نمی‌تواند وسیله را توجیه کند. وسیله نیز باید اخلاقی و مقدس باشد.»

این در حالی است که هواداران عبدالرشید دوستم در فاریاب در روزهای اخیر، اعترضاتی را در برابر انتصاب محمد داوود لغمانی به عنوان والی جدید این ولایت از سوی حکومت، برپا کردند و طی آن «پرچم ترکستان جنوبی» را برافراشته و به حکومت مرکزی هشدار دادند که در صورت بی‌توجهی به خواست آن‌ها، آنان حکومت مستقل تشکیل خواهند داد.

با ادامه این اعتراضات، اداره ارگان‌های محلی، سرپرست تازه‌ای برای این ولایت تعیین کرد و داوود لغمانی به کابل برگشت؛ اما اعتراضات مردم فاریاب پایان نیافته و آن‌ها دروازه‌های شماری از ادارات دولتی را تا انتخاب والی جدید، همچنان بسته نگه ‌داشته‌اند.

در روزهای اخیر پرچم‌های دولت اسلامی به رهبری برهان‌الدین ربانی نیز در میان تظاهرکنندگان فاریاب دیده شد و چهره‌های نزدیک به عبدالرشید دوستم ادعا کردند که هواداران جمعیت اسلامی نیز به آن‌ها ملحق شده‌اند؛ اما بیانیه تازه عطامحمد نور نشان می‌دهد که دست‌کم بخشی از رهبران این حزب، از اعتراضات فاریاب حمایت نمی‌کنند.

حزب جمعیت اسلامی در سال‌های اخیر دچار شکاف‌های شدید شده و هم‌اکنون کانون رهبری این حزب به عرصه‌ای برای جنگ قدرت میان عطامحمد نور، صلاح‌الدین ربانی و شماری دیگر از رهبران جمعیت تبدیل شده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید