خواست طالبان از کشورهای منطقه ، به امریکا اجازه ایجاد پایگاه نظامی ندهید

0

طالبان از کشورهای همسایه افغانستان خواسته‌اند که به امریکا اجازه ایجاد پایگاه نظامی را ندهند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ طالبان امروز (چهارشنبه، ۵ جوزا) در اعلامیه‌ای گفتند که امریکا می‌خواهد پس از خروج از افغانستان، به هدف انجام دادن عملیات در افغانستان ، در کشورهای همسایه بمانند.

در این اعلامیه آمده است که نیروهای بیگانه در منطقه دلیل اصلی ناامنی‌ها و جنگ‌ها بوده و «فاجعه‌ بزرگی است که آن را در بیست سال گذشته همه دیدند، به‌خصوص ملت رنجدیده‌ی ما بیش از همه ازین فاجعه رنج دیده و هنوز هم رنج می‌برد».

در اعلامیه طالبان آمده است:«ما از کشورهای همسایه می‌خواهیم به کسی اجازه و فرصت چنین اقدام را ندهند. اگر خدای ناخواسته باز هم چنین گامی برداشته می‌شود، این اشتباه و بدنامی بزرگ تاریخی خواهد بود، که طعنه‌ی آن در تاریخ ثبت می‌شود. ملت مسلمان و مجاهد افغانستان در برابر اینگونه اعمال نادرست و تحریک‌کننده خاموش نمی‌نشیند، بلکه مسئولیت ایمانی و تاریخی خود را به گونه‌ای که همواره در طول تاریخ ادا نموده، ادا می‌نماید».

طالبان اطمینان داده‌اند که خاک افغانستان بر ضد امنیت کسی استعمال نشود و تاکید کرده که کشورهای منطقه خاک و حریم هوایی خود را بر خلاف افغانستان استعمال نکند. این گروه گفته که «اگر چنین گامی برداشته شود، مسئولیت هر گونه عواقب و مشکلات آن به دوش کسی می‌باشد که مرتکب چنین اشتباهات می‌شود».

بر اساس اعلام رسانه‌ها، امریکا در حال ساخت یک پایگاه نظامی در مناطق شالوزان و ترمینال نزدیک مرز پاکستان و افغانستان در مناطق قبایلی کُرَم پاکستان است؛ وزارت خارجه پاکستان این گزارش را تکذیب کرده است.

پیشتر گزارش شده که امریکا در نظر دارد که در ازبکستان و تاجیکستان پایگاه ایجاد کند. در این مورد مقام‌های روسی گفتند که تاجیکستان و ازبکستان پس از خروج نظامیان امریکایی از افغانستان به این نیروها اجازه استقرار در خاک خود و ایجاد پایگاه را نخواهند داد.

امریکا و نیروهای خارجی قرار است تا ۱۱ سپتامبر افغانستان را ترک کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید