تأکید ناتو بر ادامه کمک‌های مالی خود به نیروهای امنیتی افغان

0

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو در دیدار با کایا کالاس، نخست‎‌وزیر استوانیا درباره خروج سربازان این سازمان از افغانستان و حمایت از تلاش‌های صلح گفت‌وگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ دبیر کل ناتو روز سه‌شنبه، چهارم جوزا، میزبان کایا کالاس، نخست‎‌وزیر استوانیا در مقر این سازمان بود. او در یک نشست خبری مشترک با کایا کالاس گفت که خروج منظم و هم‌آهنگ نیروهای این سازمان از افغانستان ادامه دارد و اما ناتو به همکاری‌هایش با افغانستان ادامه خواهد داد.

دبیر کل ناتو در این دیدار تاکید کرده است که ناتو به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج سربازان خود ادامه می‌دهد.

استولتنبرک هم‌چنان گفته است که سازمان ناتو به مردم افغانستان و تأمین صلح در این کشور کمک خواهد کرد.

به گفته دبیر کل ناتو ، این سازمان پس از خروج از افغانستان به تمویل و آموزش نیروهای امنیتی افغان خواهد پرداخت و برای آن‌ها کمک مالی را فراهم می‌کند.

ینس استولتنبرگ در سی‌ویکم ثور، در دیدار با امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه، در پاریس اعلام کرده بود که در سه محور به همکاری‌های خود پس از خروج نیروهای ناتو با افغانستان ادامه می‌دهد.

این سه محور شامل ماموریت مشورت‌دهی و حمایت مالی مستمر از نیروهای افغان، فراهم‌سازی آموزش نیروهای ویژه در خارج از افغانستان و تامین بودجه حمایت از عملکرد میدان هوایی کابل می‌شود. دولت افغانستان از این برنامه ناتو حمایت کرده است. ناتو پیش از این تعهد کرده است که تا سال ۲۰۲۴ کمک به نیروهای امنیتی افغانستان را ادامه دهد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید