سخنگوی دادستانی کل : ثبت بیش از ۱۳۰۰ پرونده فساد مالی در سه ماه اول سال ۱۴۰۰

0

دادستانی کل از ثبت ۱۳۵۳ پرونده فساد مالی در مرکز و ولایات در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ جمشید رسولی؛ سخنگوی دادستانی کل، امروز سه شنبه، ۴ جوزا در یک نشست خبری گفت که از میان ۱۳۵۳ پرونده فساد مالی در سراسر کشور، ۱۲۷۶ پرونده آن در دادستانی‌های استیناف در مرکز و ولایات و ۷۷ مورد دیگر در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری ثبت شده و اکنون تحت بررسی قرار دارد.

سخنگوی دادستانی کل نوعیت این پرونده‌ها را شامل رشوه، سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای، ‏اختلاس، سوء استفاده از نفوذ، سرقت و جعل اسناد، ممانعت از تطبیق عدالت، تجاوز از حدود ‏صلاحیت، غدر، کتمان حقیقت، تعلل در وظیفه و عدم رعایت قواعد سلوکی عنوان کرد و گفت که از میان ۱۲۷۹ پرونده که در دادستانی‌های استیناف ثبت شده‌، ۸۷۹ مورد آن در بخش فساد ملکی و ۳۹۷ مورد آن شامل فساد اداری در بخش نظامی می‌شود.

به گفته او، در پیوند به این موارد، ۱۴۲۴ نفر مظنون، متهم و مجرم شناسایی و شماری هم محکوم شده‌اند.

رسولی در ادامه گفت که از میان ۱۴۲۴ تن، ۳۲۳ نفر آن‌ها محکوم به زندان و پرداخت جریمه نقدی شده، ۲۹۸ تن در حال حاضر تحت توقیف قرار دارند و ۵۸۷ نفر آن‌ها با قید ضمانت آزاد شده‌ و تحقیقات در مورد آن‌ها جریان دارد.

او همچنین گفت که از میان ۱۴۲۴ نفر وظیفه ۳۰ نفر آن ها تعلیق شده و ۸۶ نفر دیگر آن‌ها نیز ممنوع الخروج شده‌اند.

سخنگوی دادستانی کل گفت که از آدرس رسیدگی به این پرونده‌ها ۲۱ میلیون و ۴۱۴ هزار و ۷۰۲، یک میلیون و ۳۳۳ هزار و ۹۹۸ هزار کلدار پاکستانی، ۱۰۴۴۰ در هم اماراتی، ۱۵۰ دالر کانادایی و ۹۹۰۰ تومان ایرانی به خزانه دولت واریز می‌شود.

او تاکید کرد که با فاسدان برخورد جدی می‌شود و فرهنگ معافیت از مجازات پایان یافته است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید