واکنش وزات خارجه به تعطیلی سفارت استرالیا در کابل : احترام می‌گذاریم

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

اسکات موریسن؛ نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرده است که این کشور سفارت خود در کابل را تعطیل می‌کند. وزارت خارجه در واکنش به این تصمیم گفته که به آن احترام می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ نخست‌وزیر استرالیا روز دوشنبه (۳ جوزا) فضای ناروشن امنیتی پس از خروج نیروهای خارجی را علت این تصمیم گفته‌است.

قرار است سفارت استرالیا در هفته جاری تعطیل شود.

نخست‌وزیر استرالیا گفته زمانی که اوضاع بهتر شود، این سفارت بازگشایی خواهد شد.

او در ادامه گفت: «انتظار استرالیا این است تا این تدابیر موقتی باشد و زمانی که اوضاع بهتر شود، این سفارت بازگشایی خواهد شد.»

آقای موریسن تأکید کرده است که این تصمیم، تعهد استرالیا را در قبال افغانستان یا مردم آن، تغییر نخواهد داد.

استرالیا حدود ۸۰ سرباز در افغانستان دارد که قرار است این نیروها همزمان با سایر نیروهای خارجی در ماه سپتامبر افغانستان را ترک کنند.

واکنش وزارت خارجه افغانستان

وزارت امور خارجه افغانستان گفته از تصمیم کشور استرالیا مبنی بر تعطیلی موقت سفارتش در کابل با توجه به شرایط امنیتی آگاهی دارد و به این تصمیم احترام می‌گذارد.

این وزارت در اعلامیه‌ای که امروز (سه شنبه، ۴ جوزا) منتشر شد، گفته است که از حمایت‌ها و همکاری‌های استرالیا با مردم و دولت افغانستان در دو دههٔ گذشته قدردانی می‌کند.

وزارت خارجه در عین حال گفته که «بر مبنای قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی و در چارچوب توافقات با دولت‌های دوست، دولت افغانستان خود را متعهد و مکلف به تأمین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و مصونیت کارکنان دیپلماتیکِ کشورهای خارجی می‌داند».

این وزارت ابراز امیدواری کرده است که اقدام استرالیا به‌زودی مورد بازنگری قرار گرفته و فعالیت دایمی سفارت آسترالیا در کابل همچون گذشته ادامه یابد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید