کودتای نظامی در مالی/ نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور دستگیر شدند

0

منابع خبری بامداد سه‌شنبه مدعی شدند افسران نظامی در مالی رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر دفاع این کشور را دستگیر کرده‌اند.دستگیری این سه مقام ارشد دولت مالی پس از یک کودتای نظامی و براندازی دولت مدنی قبلی در این کشور رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ “باه انداو”، مختار ووآنه” و “سلیمان دوکور”، رییس جمهور، صدراعظم و وزیر دفاع دولت موقت مالی به یک پایگاه نظامی در حومه کاتی، مرکز ولایت باماکو در این کشور منتقل شده‌اند. انتقال این افراد چند ساعت پس از آن صورت گرفت که دو تن از اعضای ارتش در تغییر کابینه دولت منصب هایشان را از دست دادند.

بازداشت این سه تن در پی سرنگونی دولت “ابراهیم بوباکار کیتا”، رییس جمهور مالی در اگوست سال روان میلادی صورت گرفت. تحولات در این کشور افریقایی می‌تواند به بی ثبات شدن بیشتر آن که گروه‌های افراطی مرتبط با القاعده و داعش کنترل بیشتر نواحی شمالی را در اختیار دارند، بیفزاید.

بی ثباتی سیاسی و درگیری‌های نظامی اقدامات قدرت‌های غربی و کشورهای همجوار مالی را برای بهبود اوضاع این کشور بی اثر کرده و باعث افزایش ناامنی منطقه‌ای شده است.

هیات سازمان ملل در مالی خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط این سه مقام ارشد شده و گفته،‌ آنهایی که رهبران مالی را دستگیر کرده‌اند باید پاسخگوی اقداماتشان باشند.

اکوواس، اتحادیه افریقا، اتحادیه اروپا و چند کشور اروپایی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: هیاتی از اکوواس نیز قرار است امروز (سه شنبه) به باماکو برود تا به حل این کودتای نظامی جدید کمک کند.

این گروه همچنین گفته است: جامعه بین‌المللی هرگونه اقدام صورت گرفته به واسطه اجبار و تهدید را که به استعفای اجباری منجر می‌شود، رد می‌کند.

وزارت خارجه امریکا نیز در بیانیه‌ای خواستار آزادی بی قید و شرط این افراد شد.

هدف نهایی ارتش مالی از این اقدام هنوز مشخص نیست. یکی از مقام‌های ارشد ارتش در کاتی گفته که این یک دستگیری نیست و افزود:‌ آنچه دولت سرنگون شده در تغییر کابینه انجامش دادند، خوب نیست. ما می‌خواهیم آنها این را بدانند و تصمیم‌ها در این باره گرفته می‌شود.

در همین حال، هیات سازمان ملل در مالی نیز خواستار آزادی سریع رییس جمهور و صدراعظم این کشور شد و در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ ما تحولات در این کشور را از نزدیک رصد می‌کنیم و به حمایت از دولت انتقالی ادامه می‌دهیم. ما خواستار آرامش و آزادی بی قید و شرط و سریع رییس جمهور و صدراعظم هستیم. آنهایی که دست به این اقدام زدند، بدون شک مسئول خواهند بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید