فوران آتشفشان کوه نیراگونگو در کنگو ، دسته کم ۲۰۰ نفر کشته و مفقود شدن

0
به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ رسانه‌ها روز دوشنبه (امروز) از تلفات و خسارات گسترده فوران آتشفشان در کشور افریقایی جمهوری دموکراتیک کنگو به ویژه در شهر گوما خبر دادند.
خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های جمهوری دموکراتیک کنگو و نجات‌یافتگان فوران آتشفشان در این کشور گزارش داد، گدازه‌های ناشی از فوران آتشفشان کوه «نیراگونگو» شب یکشنبه (دیشب) وارد چند روستا در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو شد.

به گفته شاهدان و ساکنان مناطق حادثه دیده، مقام‌های کنگو به ساکنان درباره احتمال ورود گدازه‌های آتشفشان هشدار نداده بودند.

بنا بر اعلام مقام‌های این کشور فقیر افریقایی، حداقل ۱۵ نفر در نتیجه آتشفشان کشته و بیش از ۵۰۰ خانه ویران شدند.

فوران آتشفشان از کوه «نیراگونگو» شنبه شب آغاز شد و به دنبال آن بیش از ۵ هزار نفر از ساکنان شهر «گوما» خانه و کاشانه خود را به مقصد رواندا کشور همسایه ترک کردند و ۲۵ هزار نفر هم خود را به منطقه شمال غربی جمهوری دموکراتیک کنگو رفتند و آنجا پناه گرفتند.

مقام‌های یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) اعلام کردند، بیش از ۱۷۰ کودک در نتیجه فوران آتشفشان همچنان مفقود هستند.

فوران آتشفشان در جمهوری دموکراتیک کنگو پیش از این در سال ۲۰۰۲ سابقه داشت و در آن سال هم شهر گوما شاهد مرگ صدها نفر و بیجا شدن بیش از ۱۰۰ هزار تن بود.

در آتشفشان اخیر در جمهوری دموکراتیک کنگو، روستاهای نزدیک به محل وقوع آتشفشان به شدن آسیب دیده‌اند.

به گفته برخی منابع محلی در جمهوری دموکراتیک کنگو، فقط در بوگامبا حداقل ۱۰ نفر در نتیجه رسیدن گدازه‌های آتشفشان به این روستا کشته شدند اما مقام‌های دولت اعلام کردند که هنوز برای اعلام آمار تلفات، بسیار زود است.

به گفته مقام‌های این کشور، حداقل پنج نفر حین تلاش برای تخلیه کردن شهر گوما به دلیل حادثه ترافیکی کشته شدند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید