نبیل: طالبان در تلاش محاصره اقتصادی کابل هستند

0

حمت‌الله نبیل؛ رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید که طالبان در تلاش محاصره اقتصادی کابل اند؛ اما حکومت خود را «با چانه‌زنى‌هاى سیاسى باطل مصروف ساخته‌است».

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ نبیل امروز (یک شنبه، ۲ جوزا) در صفحه فیسبوک خود نوشته است که طالبان در تلاش اند تا ختم خروج نیروهاى خارجى که ممکن الى چهارم جولاى ٢٠٢١ تکمیل شود، کابل را در محاصره اقتصادى/اکمالاتى قرار دهند.

نبیل افزوده در حالی که طالبان برنامه دارند تا کنترل بزرگ راه‌ها (شریان‌هاى اقتصادى) را در اختیار خود بگیرند، حکومت خود را با چانه زنى‌هاى سیاسى باطل مصروف ساخته است.

او خطاب به رهبران حکومت گفته است: «جنگ جارى افغانستان را با دید راهبردى ببینید و از مرحله خود خواهى وارد مرحله خود گذرى گردید، در غیر آن چالش‌ها و مشکلات افغانستان بیشتر خواهد شد».

طی هفته‌های اخیر حملات طالبان افزایش یافته و چندین ولسوالی به کنترل گروه درآمده است.

این در حالی است که نگرانی از سقوط دولت به دست طالبان پس از خروج نیروهای خارجی ابراز می‌شود؛ اما مقام‌های حکومت می‌گویند، طالبان توانایی سقوط کابل را ندارند.

چندی پیش، زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان گفته بود که پیش بینی‌ها در مورد پیشروی سریع نیروهای طالبان و سقوط کابل توسط آنها بعد از خروج ائتلاف بین المللی از افغانستان بدبینانه است.

زلمی خلیلزاد در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: «من شخصا فکر می کنم که این سخنان که نیروهای آنها (ارتش ملی افغانستان) تجزیه می شود و کنترل امور فورا به دست طالب ها می افتد نادرست است.»

در این جلسه اعضای کمیته نگرانی عمیق خود را نسبت به اینکه تصمیم جو بایدن رییس جمهور امریکا برای خروج کامل نیروها تا ماه سپتامبر به هرج و مرج و تشدید جنگ داخلی منجر خواهد شد ابراز کردند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید