حکومت فهرست ۱۸ نفره اعضای شورای عالی دولت را آماده‌ کرده‌است

0

پس از روزها رأی‌زنی دربارۀ چگونگی ترکیب شورای عالی دولت، سرانجام حکومت یک فهرستی را تهیه کرده‌است که در آن نام‌های هژده تن به‌عنوان اعضای شورای عالی دولت دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  به نقل از طلوع‌نیوز، چهارده مرد و چهار زن اعضای شورای عالی دولت استند.

در این فهرست نام‌های رییس‌جمهور غنی، امرالله صالح، سرور دانش، عبدالله عبدالله، حامد کرزی، عبدرب الرسول سیاف، گلبدین حکمتیار، کریم خلیلی، محمد محقق، عبدالرشید دوستم، صلاح‌الدین ربانی، عطامحمد نور، میررحمان رحمانی، فضل هادی مسلمیار، فاطمه گیلانی، حسینه صافی، فوزیه کوفی و حبیبه سرابی به چشم می‌خورند.

شماری از سیاست‌گران با ترکیب ترتیب شده موافق نیستند.

 سید اسحاق گیلانی، رهبر حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان در این باره گفت: «چهره‌هایی‌که در همین بیست سال در همین چرخ بودند و هیچ تغییر نمی‌کنند. همین‌ها استند و من فکر نمی‌کنم که هیچ ابتکار نوی را این چهره‌ها داشته باشند که حکومت سرپای خود ایستاده شود.»

اما برخی از سیاست‌گران از جمله گلبدین حکمتیار، صلاح‌الدین ربانی و مارشال عبدالرشید دوستم ملاحظاتی در این باره دارند.

در پیوند با این ملاحظات حامد کرزی امروز با گلبدین حکمتیار دیدار کرد؛ اما دفتر آقای حکمتیار می‌گوید که او هنوزهم مخالف یک شورای کلانتر از هشت تا ده نفری است.

بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی بیان داشت: «اگر شورای عالی دولت که قرار است آغاز به کار بکند، تصمیم‌گیری نباشد، صلاحیت تصمیم‌گیری نداشته باشد و تنها رهبران به‌عنوان یک سمبول در آنجا حضور پیدا بکنند، نه تنها مارشال صاحب هیچ یکی از رهبران حاضر نخواهند بود که برای ایجاد، آغاز به کار و اشتراک در آن حاضر شوند.»

حفیظ‌الرحمان نقی، عضو ارشد حزب اسلامی به رهبری حکمتیار نیز افزود: «هرگاه کمیت این افراد بیشتر شود و یا این‌که صلاحیت‌هایش داده نشود، مفهوم وجودی و علمی برای این شورا منتفی است.»

اما ریاست‌جمهوری می‌گوید که تاکنون این فهرست و نام این شورا نهایی نشده‌است.

لطیف محمود، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور گفت: «[شورای عالی دولت] در حوزه کاری نهادها بحث ندارد اما مشورت‌های لازم را در سطح کلان شریک می‌سازد و مطابق به آن گام‌های بعدی  برداشته می‌شود.»

ایجاد شورای عالی دولت یکی از بندهای توافق سیاسی ایجاد حکومت کنونی میان رییس‌جمهورغنی وعبدالله عبدالله است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید