دیدار و گفتگوی خلیلزاد با وزیر خارجه اندونزیا ؛ صلح افغانستان

0

امریکا تلاش برای آغاز دوباره گفتگوهای صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان را از سر گرفته و زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان با ریتنو مارسودی؛ وزیر خارجه اندونزیا در این باره گفتگو کرده‌‌است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ تحولات روند صلح افغانستان از محورهای این گفتگو بوده و وزیر خارجه اندونزیا بر تعهد کشورش به حمایت از روند صلح افغانستان تاکید کرده‌است.

رئیتنو مارسودی؛ وزیر خارجه اندونزیا امروز شنبه، ۱ جوزا در صفحه توییترش نوشته‌است: «در ۲۱ می با زلمی خلیلزاد؛ فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، درباره تحولات در روند صلح افغانستان رای‌زنی و بر تعهد اندونزیا به حمایت از روند صلح تاکید کردم.»

اندونزیا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اسلامی، با دوطرف جنگ افغانستان، روابط نزدیک دارد و از این کشور به عنوان میانجی و میزبان در روند صلح افغانستان یاد می‌شود.

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا گفت‌است که آنتونی بلینکن؛ وزیر امور خارجه این کشور با مولود چاووش اوغلو؛ همتای ترکی‌اش در مورد صلح افغانستان گفتگو کرده‌است.

این وزارت گفته‌است که آنتونتی بلینکن و مولود چاووش اوغلو؛ وزیران خارجه امریکا و ترکیه در یک تماس تلفونی درباره اهمیت همکاری میان واشنگتن و انقره، از جمله منافع مشترک در سوریه و افغانستان بحث و گفتگو کردند.

ند پرایس؛‌ سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز گفته‌است که آقای بلینکن و وزیر خارجه ترکیه درباره منافع مشترک واشنگتن و انقره در روند صلح افغانستان مذاکره کرده‌اند.

این در حالی است که ترکیه قرار است میزبان یک نشست سرنوشت‌ساز صلح بین دولت و طالبان باشد.

قرار بود نشست صلح استانبول در ۲۴ اپریل برای ۱۰ روز در ترکیه به میزبانی این کشور و سازمان ملل و قطر برگزار شود؛ اما مقامات ترکیه اعلام کردند که این نشست به دلیل خودداری طالبان از حضور در آن بعد از عید فطر برگزار می‌شود.

تاکنون اما تاریخ دقیقی برای برگزاری این نشست اعلام نشده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید