دبیرکل ناتو : آموزش نیروهای ویژه امنیتی در خارج از کشور / ادامه کمک‌های مالی به نیروهای امنیتی

0

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو می‌گوید که متحدین این سازمان برای آموزش نیروهای خاص افغان در خارج و فعالیت میدان هوایی کابل، بودجه فراهم خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  ینس ستولتنبرگ پس از ملاقات با امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه در پاریس گفت که کمک های آینده ناتو به افغانستان سه پایه عمده خواهد داشت.

او افزود: “نخست می‌خواهیم حمایت‌های ظرفیتی و مشورتی را به ارگان‌های امنیتی افغان فراهم کنیم و کمک‌های مالی را به نیروهای امنیتی افغان ادامه دهیم.”

آقای ستولتنبرگ فراهم آوری آموزش‌ها و تعلیمات نظامی در خارج از افغانستان به ویژه به نیروهای عملیات‌های خاص را بخش دوم کمک‌های آینده ناتو به افغانستان عنوان کرد.

او بیان داشت که در بخش سوم، فراهم آوری بودجه برای خدمات نظارتی، به شمول حمایت از تداوم فعالیت میدان هوایی کابل، شامل است.

دبیرکل ناتو افزود:” ستولتنبرگ گفت: “حمایت آیندۀ ناتو دارای سه محور اصلی خواهد بود. اول ما پلان داریم که حمایت در زمینۀ مشوره و ظرفیت سازی به نهادهای امنیتی افغانستان و همچنان پشتیبانی دوامدار مالی از نیروهای امنیتی این کشور را فراهم کنیم. دوم قصد داریم که با تمرکز بر نیروهای عملیات ویژه، آموزش نظامی را در خارج از افغانستان فراهم کنیم و سوم ما در حال برنامه‌ریزی برای تأمین بودجۀ ارایه خدمات از جمله حمایت از فعالیت میدان هوایی کابل هستیم.”

این در حالی است که روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو به تاریخ اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا ۱۱ سپتامبر سال جاری تکمیل شود.

مقامات ناتو و امریکا اخیراً گفته‌اند که ارتش افغانستان قادر است مسئولیت‌های خود را به درستی انجام دهد.

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا ماه گذشته اعلام کرد که همه نیروهای امریکایی را تا یازدهم سپتامبر امسال از افغانستان خارج می‌کند.

با این تصمیم ایالات متحده، ناتو نیز از خروج همزمان نیروهای خود تا همین تاریخ خبر داد.

دبیرکل ناتو، پیشتر گفته بود که کشورهای عضو این سازمان با هم به افغانستان رفتند و یکجا این کشور را ترک خواهند کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید