برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین ، پس از ۱۱ روز جنگ خونین

0

آتش‌بس میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس به اجرا درآمده است. این آتش بس که در ساعات نخست روز جمعه شروع شد به ۱۱ روز درگیری میان دو طرف که بیش از ۲۴۰ کشته – عمدتا در غزه – به جا گذاشت پایان می‌دهد.

آتش بس بین اسراییل و سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه روز جمعه ۳۱ ثور پس از ۱۱ روز درگیری مرگبار آغاز شد.

این آتش بس از ساعت دو بامداد جمعه به وقت محلی اجرا شد.

گزارش‌ها حاکی است که در این ۱۱ روز درگیری‌٬ ۲۳۲ نفر در غزه و ۱۲ در اسراییل کشته شدند و بیش از ۵۰ هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه‌اشان شدند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، دقایقی پس از آغاز آتش بس، شماری با حضور در جاده های غزه به شادی و پایکوبی پرداختند و شمار دیگری نیز با به صدا درآوردن هارن موترها و شلیک تیر هوایی جشن گرفتند.

طبق این گزارش، در این آتش بس که به دنبال تشدید فشاری های بین المللی و با میانجیگری مصر به نتیجه رسید، دومین گروه قدرتمند در غزه یعنی جهاد اسلامی نیز در آن مشارکت دارد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا از این آتش بس استقبال کرد و گفت، فکر می‌کنم که یک فرصت واقعی برای پیشرفت داریم و من خود را متعهد می دانم که در راستای دستیابی به آن تلاش کنم.

رئیس جمهور امریکا همچنین از نقش مصر در دستیابی به این آتش بس تقدیر کرد.

دولت اسراییل پنج‌شنبه شب، رسما اعلام کرد که نشست کابینه امنیتی این کشور با برقراری آتش‌بس موافقت کرد.

دفتر صدراعظم اسراییل در پایان نشست کابینه در بیانیه‌ای خبر داد که «وزیران به اتفاق آراء با پیشنهاد تمامی مقامات امنیتی که خواهان پذیرش طرح مصری برای آتش‌بس، بدون هر نوع پیش‌شرط است، موافقت کردند».

به گزارش رسانه‌های اسراییل، آویو کوخاوی، فرمانده ارتش این کشور و ناداو آرگامان، رییس سازمان امنیت داخلی در نشستِ حدودا سه ساعته کابینه امنیتی کشورشان، آنچه را که «دستاوردهای بی‌سابقه» از عملیات جنگی ۱۱ روزه نامیدند، برای وزیران تشریح کردند تا موافقت آنان را با آتش‌بس کسب کنند.

مصر در روزهای اخیر هیاتی را برای برقراری آتش‌بس راهی تل‌آویو و غزه کرده بود. کوشش‌های مصر بدور از جنجال و در حالی ادامه یافت که این کشور فعلا تنها خواهان آتش‌بس متقابل شده و شرطی به طرفین ارائه نکرده است.

رسانه‌های منطقه گزارش داده‌اند که مصر تاکید کرده که پس از اطمینان یافتن از موفقیت آتش‌بس، برای دستیابی به جزییات یک توافق به تلاش ادامه خواهد داد.

در حالی که اسراییل حاصل عملیات نظامی ۱۱ روز اخیر را «دستاوردهای بی‌سابقه» نامیده، جنبش حماس مدعی شد که «تن دادن» اسراییل به آتش‌بس، «فرار از میدان در برابر حماسه پیروزی مقاومت است».

مشیر المصری، از سخنگویان حماس، پنج‌شنبه شب به رسانه‌ها گفت که «مقاومت به عنوان سوپاپ اطمینان فلسطین و پاسدار قدس، باقی خواهد ماند».

اسامه حمدان، از رهبران حماس در خارج از سرزمین‌های فلسطینی، نیز به شبکه المیادین در لبنان گفت حماس «تضمین گرفته که اسراییل از ماجرای “شیخ جراح” و “الاقصی” دست بکشد».

زمزمه موافقت اسراییل با آتش‌بس پس از آن قوی‌تر به گوش رسید که جو بایدن، رییس جمهور امریکا ظهر چهارشنبه، ۲۹ ثور، در چهارمین تماس تلیفونی با بنیامین نتانیاهو از آغاز این بحران، تاکید کرد که انتظار دارد آتش‌بس سریعا بدست آید.

ساعاتی پیش از موافقت کابینه اسراییل با ترک مخاصمه کنونی، آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد در سخنانی در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی این بحران جنگی، گفت جهان در روزهای گذشته شاهد «یک موج خطرناک و وحشتناک از خشونت کشنده در سرزمین‌های فلسطینی، بویژه در غزه، و نیز در اسراییل» بوده است.

آقای گوترش گفت «از بمباران بی‌وقفه‌ای که نظامیان اسراییل از هوا و زمین متوجه غزه کردند، به شدت شوکه شدم؛ خشونت‌هایی که بیش از ۶۰ کودک را کشت و هزاران تن را زخمی کرد».

وی در حالی که عمیقا متاثر بود، گفت «اگر جهنمی روی زمین باشد، زندگی کودکان در غزه است».

در آخرین ساعات پیش از موافقت اسراییل و حماس با آتش‌بس، وزیران خارجه آلمان، اسلووانیا و چک برای بیان همبستگی با مردم اسراییل که مورد حمله راکتی بودند، به این کشور رفته و با صدراعظم اسراییل دیدار کردند.

در عملیاتی که ارتش اسراییل نام «محافظ دیوارها» را به آن داده و حماس آن را «شمشیر قدس» نامیده بود، پس از یک رشته درگیری‌های شدید چند هفته‌ای بر سر چند خانه در محله فلسطینی‌نشین «شیخ جراح» در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم آغاز شد و در آستانه پایان ماه رمضان به زد و خوردهای سنگین میان تظاهرکنندگان فلسطینی با نیروهای اسراییلی در مساجد مقدسه این شهر کشیده شد.

جنبش حماس به اسراییل اخطار داده بود که اگر تا روز دوشنبه ۲۰ ثور، نظامیان را از «حرم شریف» و «شهرک‌نشین‌ها» را از «شیخ جراح» بیرون نبرد، اسراییل مسئول عواقب آن خواهد بود.

ساعتی پس از آنکه حماس روز ۲۰ ثور حملات راکتی بالای اسراییل را با شلیک کم‌سابقه ۷ بال راکت به سوی حومه اورشلیم آغاز کرد، ارتش اسراییل بمباران‌های سنگین در غزه را آغاز کرد.

در ۱۱ روز عملیات جنگی، شاخه‌های نظامی حماس و جهاد اسلامی فلسطین بیش از ۴ هزار راکت به ده‌ها شهر و شهرک، از شمال اسراییل گرفته تا مناطق جنوبی این کشور، شلیک کردند و موجب مرگ ۱۲ تن شدند؛ که ۳ تن آنها کارگران آسیایی و دو کشته نیز از اعراب مسلمان بودند.

جنگنده‌های اسراییلی نیز با ریختن بمب‌های سنگین بر مناطق بسیاری در غزه، با این عنوان که مقرهای تروریستی بوده‌اند، خسارات عظیمی به این باریکه وارد کردند؛ بیش از ۲۳۰ تن در غزه شهید شدند که ۶۵ تن از آنها کودک بودند.

اونرا، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در امور آوارگان فلسطینی، اعلام کرد، بیش از ۱۲۰ هزار تن در غزه خانه‌هایشان تخریب شده است.

اقدام اسراییل در انهدام شماری از برج‌های بلند و تازه‌ساخت در غزه، از جمله برج «الجلاء» که دفاتر خبرگزاری امریکایی آسوشیتدپرس و شبکه الجزیره نیز در آن قرار داشت، در طول این عملیات، مورد انتقاد بسیاری در جامعه جهانی قرار گرفت. اما اسراییل تاکید کرد که حماس این اماکن و مردم غزه را به «گوشت دم توپ» برای اهداف تروریستی خود مبدل کرده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید