سرپرست وزارت مالیه : فساد گسترده در گمرکات ؛ روزانه ۷ تا ۸ میلیون دالر عواید جمع‌آوری نمی‌شود

0

محمد خالد پاینده؛ سرپرست وزارت مالیه می‌گوید که به دلیل فساد گسترده روزانه ۷ تا ۸ میلیون دالر عواید دولت در گمرکات جمع آوری نمی‌شوند. او اداره مراقبت سیار در گمرکات که مسئولیت نظارتی دارد را فاسدترین اداره عنوان کرد و گفت که تمامی افراد این اداره به مقام‌های عالی رتبه دولتی وابسته اند و باج می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ سرپرست وزارت مالیه، امروز چهارشنبه، ۲۹ ثور در جلسه استجوابیه مجلس نمایندگان گفت: «تخمین من است که هفت تا هشت میلیون دالر روزانه از عواید [در گمرکات] که باید جمع‌آوری شود، نمی‌شوند.»

او افزود که این مقدار عواید در خزانه دولت جمع نمی‌شود؛ چند دلیل بسیار عمده دارد، یکی تبانی کارمندان گمرک با کمیشن کاران و کسانی استکه در ولایت‌ها در مراتب مختلف کار می‌کنند.

سرپرست وزارت مالیه همچنین به گونه‌ نمونه بدون ذکر نام شخص و ولایتی افزود: «این گونه ولایت را هم برای تان مثال بدهم که رییس‌ جمهور غنی در آن سفر داشته و یکی از رییسان حج و اوقاف به رییس گمرک ما زنگ زده و گفته که رییس صاحب آمد و از تو [به او] شکایت نکردم. [حالا] حق مرا روان کن.»

با این حال، ‌پاینده افزود که تدابیر اصلاحی خوبی را در بخش‌های درآمدزایی این وزارت روی دست گرفته که با تطبیق آن سطح عواید کشور به مراتب بالا خواهد رفت.

سرپرست وزارت مالیه در بخشی از صحبت‌های خود گفت که چهار وزیر قبلی این وزارت جفاهای بزرگی بر این وزارت کرده‌اند.

به گفته‌ او، این «جفاها» با گذشت بیش از سه یا چهار ماه تاکنون جبران نشده است.

سرپرست وزارت مالیه در مورد وضعیت عواید و گمرکات نیز گفت که هدف عواید در سال جاری، ۲۱۶ میلیارد افغانی پیشبینی شده که بی سابقه است و تا هنوز ۳۹ میلیارد افغانی از گمرکات جمع آوری شده و هدف سالانه ریاست عواید نیز ۱۱۵ میلیارد است که تا اکنون ۳۱ میلیارد افغانی جمع آوری شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید