اشرف غنی : در صورت بروز جنگ در افغانستان مردم و نیروهای امنیتی را رها نمی‌کنم

0

محمد اشرف‌ غنی؛ رئیس ‌جمهوری می‌گوید که گروه طالبان باید بپذیرد که سیستم آینده افغانستان بر اساس انتخابات شکل می‌گیرد و در صورت بروز جنگ در افغانستان مردم و نیروهای امنیتی را رها نمی‌کند و حاضر است برای افغانستان بمیرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ رئیس ‌جمهوری در گفتگوی اختصاصی با شبکه پی بی اس امریکا گفته است: «اگر جنگ باشد، من فرمانده کل قوا هستم. من قوم خود را رها نخواهم کرد. من نیروهایم را رها نمی کنم. من حاضرم برای کشورم بمیرم. من علاقه ای به قدرت ندارم. من به اصل اطمینان از نظم پایبند هستم. جامعه افغانستان خواستار معاشرت است.»

آقای غنی افزوده است که کلید گفتگوی سیاسی این است که طالبان بپذیرند که سیستم سیاسی آینده افغانستان مبتنی بر اصل انتخابات است.

به گفته او، اگر اصل انتخابات تائید نشود، در این صورت مساله دستاوردهای ۲۰ ساله و حقوق شهروندان به ویژه زنان، جوانان، اقلیت ها و اقشار مختلف جامعه، زیر سوال خواهد رفت .

اشرف غنی همچنین گفته است که تلاش طالبان برای به دست آوردن قدرت در افغانستان از طریق جنگ و خشونت بیهوده است، تنها راه انتقال قدرت و رسیدن به صلح در افغانستان برگزاری انتخابات و توجه به اراده و خواست مردم است.

آقای غنی همچنین گفته است: «اگر طالبان خواهان صلح هستند، باید برای رسیدن به صلح به دستاوردهای شهروندان افغانستان و به حقوق زنان احترام بگذارند.»

او افزوده است که اگر طالبان به دنبال رسیدن به قدرت از طریق خشونت و جنگ باشند، نیروهای امنیتی و دفاعی جلو آن‌ها را می‌گیرند.

او همچنین با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفته است که فصل تازه همکاری با جهان از جمله امریکا در بخش های اقتصادی و کمک های بشردوستانه آغاز شده است.

او افزوده که امریکا ارزش دستاوردهای دو دهه اخیر افغانستان را می‌داند و از این دستاوردها حمایت می‌کند. به گفته او، اعضای سازمان ناتو نیز در این زمینه با افغانستان همکار خواهند بود.

رئیس جمهوری همچنین گفته است که قانون اساسی افغانستان قابل تعدیل است و تنها راهی که انتقال قدرت از طریق آن ممکن است انتخابات است. او افزوده است که قانون اساسی تنها در مواردی مثل جمهوریت اسلامی و حقوق شهروندان قابل تعدیل نیست.

این در حالی است که پیش از این طالبان اعلام کرده بودند که در روند سهم گیری در نظام در قالب انتخابات شرکت نخواهند کرد.

این گروه گفته بود که با توجه به انتخابات های گذشته در افغانستان امکان برگزاری انتخابات شفاف وجود ندارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید