خروج نیروهای خارجی و احتمال بروز جنگ داخلی

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

جو بایدن (چهارشنبه، ۱۴ آوریل) درباره افغانستان سخنرانی کرد و گفت: “زمان آن رسیده که طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد.”

او گفت روند خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان از ابتدای ماه می سال جاری میلادی آغاز و تا ۱۱ سپتامبر، ‌هم‌زمان با بیستمین سالگرد حملات القاعده به برج‌های نیویورک، پایان می‌یابد.

جو بایدن گفت: “ما نمی‌توانیم چرخه تمدید یا گسترش حضور نظامی خود را در افغانستان به امید ایجاد شرایط ایده‌آل ادامه دهیم و انتظار نتیجه متفاوتی را داشته باشیم.”

“به شکل نظامی در مسأله افغانستان درگیر نخواهیم بود، اما فعالیت دیپلماتیک و کمک‌های بشردوستانه ما ادامه خواهد داشت.”

آقای بایدن همچنین متعهد به ادامه حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی شد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفت که ایالات متحده برای ادامه تامین مالی توانایی های مهم نیروهای امنیتی افغانستان تلاش خواهد کرد.

همزمان، اشرف غنی، از صحبت تلفنی خود با آقای بایدن خبر داده است.

آقای غنی در صفحه توییتر خود نوشته است که با رئیس‌جمهور بایدن درباره تصمیم اخیر آمریکا حرف زده است. او نوشته است که افغانستان به این تصمیم آمریکا احترام می‌گذارد.

رئیس‌جمهور غنی نوشته است: “ما در عین حالی که به مرحله بعدی مشارکت خود حرکت می‌کنیم، همکاری خود را با شرکای آمریکایی و ناتو در زمینه تلاش‌های جاری صلح ادامه خواهیم داد.”

او در ادامه نوشته است: “نیروهای پرافتخار امنیتی و دفاعی افغانستان کاملاً قادر به دفاع از مردم و کشور خود هستند، کاری که آنها در تمام این مدت انجام داده‌اند و مردم افغانستان برای همیشه قدردان آنها خواهند بود.”

در همین حال، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفته است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان به معنای پایان همکاری‌های بین‌المللی نیست.

آقای عبدالله در یک سخنرانی گفت، گروه طالبان در فرصتی که برای صلح پیش آمده به ادامه گفتگوها علاقه‌مندی نشان ندادند.

آقای عبدالله اما گفته است: خروج نیرو های خارجی تقاضای طالبان برای رسیدن به توافق صلح بود. اکنون که این تصمیم گرفته شده، انتظار داریم طالبان به خواست اصلی مردم افغانستان که رسیدن به صلح پایدار و با عزت است، تن دهند. اگر طالبان فکر می‌کنند که از طریق جنگ می‌توانند به پیروزی دست یابند، پندار شان اشتباه است.

قابل ذکر است که طالبان اخیرا گفته‌اند تا زمانی که نیروهای خارجی به طور کامل از افغانستان خارج نشوند، در هیچ نشستی که در مورد آینده سیاسی افغانستان تصمیم گرفته شود، شرکت نخواهند کرد.

اما واکنش ها به خروج نیروهای خارجی به همین جا ختم نمیشود و برخی از مقامات سیاسی و فعالان مدنی بر این باورند که خروج نیروهای خارجی از کشور میتواند احتمال وقوع جنگ داخلی را تقویت کند.

میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان در این باره گفت که نیروهای بین‌المللی برای اهداف مشخص به افغانستان آمده بودند و ماموریت خاصی را برای حضور خود تعریف کردند. آقای رحمانی افزود که این نیروها درحالی افغانستان را ترک می‌کنند که جنگ در این کشور به شدت جریان دارد، کشت و قاچاق مواد مخدر هزینه جنگ تروریستان را تامین می‌کند.

رئیس پارلمان افغانستان اضافه کرد که اگر شرایط افغانستان برای ترک نیروهای خارجی فراهم بود، “این (خروج آنها) از آرزوی ملت افغانستان بود ولی این شرایط تاکنون فراهم نشده است”.

به گفته او با خروج نیروهای خارجی “احتمال برگشتن به دوران جنگ‌های خطرناک داخلی وجود دارد و افغانستان دوباره به جغرافیای تروریسم بین‌المللی مبدل خواهد شد.”

البته باید گفت که نظریه جنگ داخلی بعد از خروج نیروهای آمریکایی به دور از واقعیت نیست، زیرا بعد از گذشت دو دهه از حضور نیروهای خارجی در افغانستان، نه تنها طالبان و نیروهای متحد با آن از جمله القاعده و دیگر گروه های تروریستی فعال در کشور، از بین نرفته اند بلکه تقویت شده اند و امروز در جایگاه مدعی حاکمیت قرار دارند.

از سوی دیگر دولت مورد حمایت آمریکا و جامعه جهانی که به نحوی با حمایت های مستقیم ایالات متحده بر مسند قدرت قرار گرفته است، نه تنها انتظارات جامعه جهانی و حامیان خود را برآورده نساخته است بلکه برای مردم افغانستان هم عملا هیچ دستاورد چشم گیری نداشته است.

دولت کنونی در حوزه اقتصاد، امنیت، اشتغال و تحصیل و حتی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی، به شدت ضعیف عمل نموده و این ضعف باعث شده است تا بنیان های آن بیش از پیش سست و لرزان شود.

لذا در چنین شرایطی که طالبان در میدان نبرد هنوز حرفی برای گفتن دارند و در پای میز مذاکرات نیز مدعی هستند، و از این سو در میان هواداران جمهوریت هنوز بر سر طرح ارسالی به مذاکرات، توافق نشده و اوضاع سیاسی داخل نیز نابسامان است، خروج نیروهای خارجی میتواند به نحوی میتواند دولت و تیم جمهوریت را تضعیف نموده و دست طالبان را برای امتیازگیری بیشتر باز نماید.

از طرفی ممکن است چهره هایی که قبل از این با دولت فعلی در تضاد و مناقشه بودند و تا اکنون به صورت غیر مستقیم از طالبان و آمدن حکومت مؤقت حمایت میکردند، از این پس مستقیما از طالبان حمایت نموده و حتی از نطریه حکومت مؤقت هم عبور کنند، که این خود میتواند موجب بروز تنش میان هواداران حکومت فعلی و هواداران حکومت طالبانی شود و حتی ممکن است این اختلافات، در نبود نیروهای خارجی منجر به درگیری میان طرفین شود که در این صورت باز هم مردم بیگناه قربانی خواهند شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید