عبدالله عبدالله : از آغاز دوبارۀ مذاکرات صلح و تامین آتش‌بس استقبال میکنیم

0

عبدالله عبدالله که امروز شنبه (9 حوت) در نشستی در کابل صحبت می‌کرد بیان داشت که در روزهای اخیر، تماس‌ها میان هیات‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر بیشتر شده است.

پس از آغاز دور دوم مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، نمایندگان طالبان میز مذاکره را ترک و سفرهای شان به کشورهای منطقه را آغاز کردند.

پس از توقف نزدیک به یک و نیم ماه از آغاز دور دوم مذاکرات؛ روئسای دو هیات بار دیگر در دوحه با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

آقای عبدالله ضمن استقبال از آغاز دوباره گفتگوها در قطر، تاکید کرد آنچه که مردم افغانستان از این گفتگوها انتظار دارند، تا اکنون برآورده نشده است.

او افزود: “خشونت و جنگ ادامه دارد، ترورهای هدفمند صورت می‌گیرد و هر روز مردم افغانستان قربانی می‌دهند. من یک بار دیگر روی خواست برحق مردم که برقراری آتش‌بس است، تاکید می‌کنم.”

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان همچنان گفت که حکومت و گروه طالبان با آغاز مذاکرات صلح تعهد کردند که از طریق “گفتگو و مذاکره” به جنگ و خون‌ریزی در این کشور پایان می‌دهند.

او تاکید کرد این تعهدات نه تنها که جنبۀ عملی نداشته بلکه خشونت‌ها با گذشت هر روز، رو به افزایش بوده است.

این در حالی است که دولت جدید امریکا به رهبری جو بایدن نیز با اشاره به افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان گفته که طالبان بارها توافقنامه صلح دوحه را نقض کرده و امریکا این توافقنامه را بازنگری خواهد کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید